Chemia modelarska

Słysząc słowa „chemia modelarska”, większość osób od razu pomyśli o farbkach do modeli albo o jakichś rozpuszczalnikach. Wbrew pozorom jest to dużo obszerniejsza gałąź modelarstwa, która nie ogranicza się tylko do wyboru kleju albo koloru farbki (a i to może stanowić swego rodzaju wyzwanie). Oprócz tego do chemii modelarskiej możemy zaliczyć również:

Oczywiście jest to tylko ułamek tego, co możemy zakwalifikować do kategorii chemii.

Będąc nastolatkiem i kupując swój pierwszy model, miałem podobne wyobrażenie w kwestii chemii modelarskiej. Było to coś na zasadzie, że do świetnej zabawy wystarczy klej i w zasadzie tyle.

Farbkami martwiłem się dopiero później, a czasami kończyło się na tym, że w ogóle nie malowałem sklejonych modeli, bo po prostu mi się nie chciało. Teraz nie wyobrażam sobie sklejenia modelu bez pomalowania go, a żeby móc zrobić to dobrze na pewno nie wystarczy sama farbka modelarska, bo tak pomalowany model, mimo wszystko, będzie wyglądał, jak plastikowa zabawka, a nie o to w modelarstwie chodzi.

Co takiego zalicza się do chemii modelarskiej? Co może okazać się niezbędne do prawidłowego sklejenia i wykończenia modelu? O tym dowiecie się dzięki wpisom, które znajdziecie poniżej.