Klej na gorąco

Klej na gorąco nie ma zbyt dużego zastosowania jeśli chodzi o modelarstwo plastikowe, ale jeśli chodzi o budowę dioram, to nie ma on sobie równych. Raczej odradzam próby klejenia modeli przy użyciu tego rodzaju kleju mniej doświadczonym, bo model będziemy mogli wyrzucić do śmietnika. W przypadku modeli bardziej nada się on do robienia detali i dodatków, bez stosowania go bezpośrednio na model.

Ten rodzaj kleju, znany jest również jako klej termoplastyczny i polecam go każdemu, kto chce zająć się budową dioram. Wtedy będzie to nieocenione narzędzie, ale zanim pobiegniecie do sklepu i kupicie ten klej, to pamiętajcie, że do jego aplikacji, będziecie musieli zaopatrzyć się w odpowiedni pistolet do kleju na gorąco. Na początek może zacznę od opisania tego, czym jest klej na gorąco i czym się charakteryzuje.

Co to jest klej na gorąco?

Klej na gorąco to termoplastyczny klej występujący w postaci stałej, który staje się zdatny do użycia dopiero w postaci ciekłej. Żeby osiągnąć odpowiednią temperaturę i sprawić, że będzie zdatny do użytku, niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego aplikatora podgrzewającego, czyli o tym, o czym wspominałem wcześniej – pistoletu na klej. Sam klej oprócz modelarstwa jest stosowany również w rękodziele i majsterkowaniu. Klej na gorąco cechuje się głównie:

szybkością wiązania – po nałożeniu na powierzchnię, klej wiąże niemal natychmiast. Zaraz po nałożeniu jego temperatura spada, przez co staje się twardy i bardzo trwały.

dużą trwałością – ten rodzaj kleju jest bardzo trwały i odporny na warunki środowiskowe. Po całkowitym zaschnięciu może wytrzymać ekstremalne temperatury oraz dużą wilgotność powietrza.

wszechstronnością – można go stosować do łączenia różnych materiałów. Nie ma tu problemu z łączeniem takich materiałów, jak drewno, metal, papier, plastik i wiele innych.

precyzyjną aplikacją – dzięki pistoletom, klej jest bardzo dokładny w aplikacji. Nie ma problemu z tym, żeby trafić na wybrany przez nas obszar, co sprawia, że jest to idealne narzędzie do tworzenia detali.

Zastosowania kleju na gorąco w modelarstwie

• Montaż konstrukcji

Wspomniałem wcześniej o tym, że klej na gorąco nie jest dobrym pomysłem do sklejania modelu, ale do montażu elementów konstrukcyjnych, które chcemy wykonać samodzielnie, nada się doskonale. Dzięki szybkiemu czasowi wiązania i precyzji aplikacji będzie nieoceniony w tego rodzaju pracach.

• Naprawy i modyfikacje

Klej na gorąco będzie idealnym narzędziem do napraw i drobnych modyfikacji modelu. Jeśli coś ulegnie uszkodzeniu, można błyskawicznie przywrócić całość, a także dokonywać zmian i modyfikacji, aby dostosować całość do naszej wizji.

• Tworzenie elementów ozdobnych

W modelarstwie, a zwłaszcza przy budowie makiet i dioram, klej na gorąco może służyć do tworzenia elementów ozdobnych, takich jak drzewa, roślinność, woda, elementy architektoniczne i wiele więcej. Pozwala też na tworzenie bardzo spersonalizowanych i realistycznych detali.

• Utrzymywanie kabli i przewodów

Jeśli tworzymy bardziej zaawansowane projekty, gdzie występuje elektronika, to klej termoplastyczny idealnie nada się do utrzymywania kabli oraz przewodów w odpowiednich miejscach, co zapobiega ich plątaniu się i uszkodzeniom.

Przy pracy z klejem na gorąco kluczowe jest nabranie wprawy i doświadczenia w jego obsłudze. Im więcej czasu poświęcimy na naukę, tym lepiej będziemy mogli ocenić, do jakich zadań będzie się najlepiej nadawał. Trzeba też pamiętać o tym, że klej na gorąco osiąga wysokie temperatury, dlatego należy zachować ostrożność, aby uniknąć oparzeń. Po zakończeniu pracy z klejem na gorąco można usunąć jego nadmiar za pomocą noża lub innym narzędziem modelarskim, aby uzyskać czyste i jednolite połączenia.

Jak widać klej na gorąco na pewno znajdzie swoje zastosowanie w modelarstwie. Jeśli nie bezpośrednio przy składaniu modeli, to na pewno przy budowie dioram i makiet. Jest niezwykle pomocny w montażu, naprawach i tworzeniu elementów ozdobnych. Można powiedzieć, że jest to niezastąpione narzędzie, jeśli chcemy osiągnąć imponujące efekty w swoich projektach. Na pewno warto jest mieć klej na gorąco, razem z aplikatorem na wyposażeniu swojego warsztatu.