Modele czołgów

Na tej stronie znajdziecie modele czołgów, które będą pojawiać się u mnie na warsztacie. Będę starał się tu dodawać modele czołgów do sklejania, począwszy od wyciągnięcia wyprasek z pudełka, aż po końcową fazę malowania. Każdy sklejany model, będzie trafiał tu w formie fotorelacji, gdzie będę dzielił się też różnymi uwagami oraz spostrzeżeniami o konkretnym modelu czołgu.

Jednak różne modele czołgów, to nie wszystko, co będzie tu trafiać, bo oprócz tego znajdziecie tu modele wozów bojowych, modele pojazdów wojskowych i wiele więcej. Wszystkie modele, które kategorią nie będą pasowały do pozostałych kategorii, które znajdziecie w dziale modelarstwo plastikowe, ale będą idealnie wpasowywać się w szeroko pojęte modele wozów bojowych.

Plastikowe modele czołgów

Na początku swojej przygody z modelarstwem wszystkie plastikowe modele czołgów wydawały mi się niemal identyczne. Jednak było to dość dawno temu i od tamtej pory wiele nauczyłem się o modelarstwie i teraz zdaję sobie sprawę z tego, że niemal każdy model czołgu różni się od siebie wieloma detalami. Nawet np. czołg challenger może różnić się od siebie wieloma szczegółami w zależności od producenta modelu.

Zależy mi na tym, żeby pokazać Wam te drobne niuanse, które początkowo na nic nie wpływają, ale wraz z nabieraniem przez Was doświadczenia, także zaczniecie na nie zwracać uwagę. Mam też nadzieję, że dzięki mojej stronie złapiecie bakcyla do sklejania czołgów, bez względu na to, czy będą to modele czołgów niemieckich, brytyjskich czy innych pojazdów wojskowych.

Sklejanie plastikowych modeli czołgów według mnie jest jednym z najlepszych treningów cierpliwości. W porównaniu do modeli samolotów są one bardziej wymagające, aby osiągnąć realne rezultaty.

Te bardziej skomplikowane np. kolekcjonerskie modele czołgów składają się z kilkudziesięciu, jak nie kilkuset elementów. Poszczególne modele czołgów posiadają gąsienice, które wymagają złożenia z pojedynczych elementów, gdzie jedna gąsienica, to około setki pojedynczych przęseł do sklejenia.

Oczywiście cały czas mówię tu o bardziej skomplikowanych modelach, bo czołg podstawowy nie powinien stanowić dla nikogo większego wyzwania. Mam nadzieję, że amatorzy modeli czołgów znajdą tu wiele przydatnych informacji, które pozwolą na bezproblemowy wybór pierwszego modelu czołgu.

Modele wozów bojowych do sklejania

Tak jak wspominałem wcześniej pomimo tego, że jest to strona o modelach czołgów, to nie widzę specjalnego sensu dodawania kolejnej kategorii, która zawierałaby modele wozów bojowych. W tej kategorii znajdziecie takie pojazdy, jak np. niszczyciel czołgów, wojskowe modele amerykańskich transporterów i wiele więcej.

Modele niszczycieli czołgów wbrew pozorom, są bardzo ciekawymi pojazdami, które często są mylone z samymi czołgami. Jednak modele czołgów różnią się kilkoma szczegółami.

Mam nadzieję, że wszyscy miłośnicy modeli znajdą tu wiele ciekawych informacji, które wykorzystają przy swoich projektach. Pamiętajcie o tym, że składanie modeli wojskowych przynosi wiele satysfakcji i stanowi świetną bazę do eksperymentowania z różnymi rodzajami maskowania oraz weatheringu.

Jeśli wybierzecie odpowiedniego producenta modeli, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania sprawi, że plastikowe czołgi, będą wyglądać jak żywe i o to w tym wszystkim chodzi. Własny model czołgu powinien świetnie prezentować się w prywatnej gablocie, obojętnie czy jest to czołg ciężki, czołg średni, czy czołg lekki.