Modele samolotów

Modele samolotów są jednymi z najpopularniejszych rodzajów modeli do sklejania, po które sięgają początkujący oraz doświadczeni modelarze. Zazwyczaj modele dla początkujących zawierają zdecydowanie mniej elementów oraz dużo prostsze i przejrzyste instrukcje.

Modele dla bardziej zaawansowanych modelarzy są dużo bardziej skomplikowane i wymagają dużo większej precyzji. Za tak dużą popularność tej formy modelarstwa odpowiada bogata oferta oraz dostępność różnych modeli. Jeszcze nie spotkałem się ze sklepem modelarskim, który w swojej ofercie nie posiadałby chociaż jednego modelu samolotu.

Składanie modeli samolotów czasami może być bardzo wymagające, a na rynku jest sporo takich modeli, które nie wybaczają błędów. Choć, jak mawiał Bob Ross – „nie ma błędów, są tylko szczęśliwe wypadki”. Oczywiście to niewybaczanie błędów, to trochę na wyrost, bo modelarstwo potrafi wiele wybaczyć, ale są takie modele, gdzie poprawa błędów jest bardzo problematyczna.

Modele samolotów dzielą się na wojskowe oraz cywilne. Dodatkowym podziałem są jeszcze okresy historyczne. Na rynku dostępne jest wiele modeli samolotów historycznych np. z okresu I i II wojny światowej (słynne modele Spitfire, Mustang czy Messerschmitt).

Możemy też wybierać spośród bardziej nowoczesnych odrzutowców, takich jak F-16, MiG-29 czy Rafale, a nawet łaskawym okiem spojrzeć w kierunku cywilnych samolotów pasażerskich takich, jak np. Boeing 747, Airbus A380 czy Concorde.

Najpopularniejszymi skalami w modelarstwie lotniczym są skale:

– 1:32,
– 1:48,
– 1:72,
– 1:144.

W przypadku modeli samolotów wojskowych preferuje modele samolotów w skalach 1:48 i 1:72. W modelach cywilnych przodującą skalą jest 1:144 ze względu na bardzo dużą gamę modeli samolotów pasażerskich typu Boeing oraz Airbus.

Dlaczego warto zajmować się modelarstwem lotniczym?

Uważam, że każda gałąź modelarstwa daje wiele korzyści. Również modelarstwo lotnicze jest takim hobby, które posiada wiele zalet, a poniższe, to tylko niektóre z nich:

• Dzięki modelarstwu lotniczemu możemy rozwijać swoją kreatywność i umiejętności manualne. W trakcie budowania i malowania modelu możemy wyrażać swój indywidualny styl oraz pracować nad poprawą swojej zręczności i precyzji.

• Wspominałem o tym już wcześniej, ale warto o tym powiedzieć jeszcze raz, że dzięki modelarstwu lotniczemu możemy poszerzyć swoją wiedzę historyczną oraz inżynierską na temat aerodynamiki, technik lotnictwa i poznać różne typy i modele samolotów.

• Ładnie prezentujące się modele w gablocie, które reprezentują postęp naszych umiejętności w malowaniu oraz wykańczaniu modeli.

• Składanie modeli samolotów jest świetnym sposobem na relaks i odprężenie się po ciężkim dniu w pracy albo szkole. Dzięki modelarstwu możemy też trafić na ludzi, którzy posiadają podobne zainteresowania.

Jak zacząć przygodę z modelarstwem lotniczym?

Jeśli jeszcze nie rozpoczęliście swojej przygody z modelarstwem lotniczym, to pierwszym krokiem powinno być skompletowanie podstawowych narzędzi, które pozwolą Wam na pracę. W celu poznania listy narzędzi proponuję zajrzeć do sekcji poradnikowej lub zapoznać się ze stroną narzędzia modelarskie.

Gdy skompletujecie już podstawowe narzędzia, warto jest wybrać jakiś model na początek swojej przygody. Można kupić już gotowy zestaw, który posiada klej i podstawowe kolory farbek (często podstawowe modele od Revell wydawane są w takim zestawie). Grunt to wybrać taki model, który będzie odpowiedni do naszego poziomu zaawansowania i zainteresowania.

Posiadając już podstawowe narzędzia i model powinniśmy pomyśleć nad organizacją wygodnego i dobrze oświetlonego miejsca do pracy nad modelem. Na początek w tym celu wystarczy kawałek wolnego biurka, bo nikt nie każe od razu organizować sobie w pełni wyposażonego warsztatu.

Gdy wszystkie powyższe kroki zostaną spełnione, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do procesu składania i malowania swojego modelu. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie spieszyć się na żadnym etapie składania modelu. Nie należy się też poddawać, gdy coś nam nie wyjdzie. W trakcie prac nad modelem powinniśmy cieszyć się każdym etapem budowy, a jeśli nie czujemy z tego radości, może to być oznaką, że tego typu hobby nie jest dla nas.

Ostatecznie bez względu na to, jaki model samolotu wybierzemy, czy będzie to samolot wojskowy, czy samolot cywilny to, aby dobrze go skleić i przygotować do malowania, konieczna będzie duża precyzja. W trakcie pracy z modelem możemy się wiele nauczyć na temat jego historii oraz tajników jego produkcji, tak aby finalny efekt, był jak najbardziej zbliżony do oryginału (pod warunkiem że zależy nam na wiernym odwzorowaniu maszyny).