Producenci modeli

Na rynku można znaleźć wielu producentów zajmujących się produkcją modeli plastikowych. Tak duży wybór sprawia, że zamiast łatwości wyboru stajemy przed nie lada wyzwaniem i z pozoru łatwa decyzja staje się tą najtrudniejszą.

Najlepsi producenci modeli od dawna bronią się swoją renomą i nie potrzebują dodatkowej reklamy, ale na rynku znajduje się wielu producentów modeli, którzy pomimo dobrej jakości swoich produktów nie są szerzej znani na rynku modelarskim. Na mojej stronie znajdziecie opisy tych najbardziej znanych i polecanych producentów modeli plastikowych, jak również takich, o których możecie słyszeć po raz pierwszy.

Takie zestawienie powinno być szczególnie przydatne dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem plastikowym i nie wiedzą, jacy producenci modeli są warci polecenia.

Dla takich osób wybór odpowiedniego producenta modeli powinien być szczególnie przydatny i ważny, żeby nie zniechęcić się do modelarstwa już od samego początku. Według mnie to właśnie od jakości wykonania poszczególnych części zależy radość ze składania takiego modelu.

Aby wybrać tego najlepszego producenta modeli plastikowych, warto najpierw zdecydować się na konkretną kategorię składanego modelu. Dzieje się tak dlatego, że na rynku istnieją tacy producenci modeli, którzy specjalizują się w konkretnych gatunkach i zajmują się np. tylko produkcją modeli samochodów cywilnych lub ciężarówek itp.

Od razu uprzedzę, że nie znajdziemy na rynku modeli idealnych i niemal każdy model będzie posiadał pewne niedoskonałości, ale to właśnie ich poprawa może sprawić najwięcej przyjemności (oczywiście pod warunkiem, że są to drobne niedoskonałości, a nie części, które w ogóle do siebie nie pasują).

W przypadku niedoskonałości modelu nie ma tu znaczenia czy kupiony model pochodzi od producenta, który funkcjonuje na rynku już od wielu lat. Nawet ci najbardziej doświadczeni i określani, jako najlepsi zaliczają wpadki, i czasami wyprodukowane przez nich modele nie mają jakości, do jakiej dany producent nas przyzwyczaił.

Jednym z ważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze producenta, jest dokładność spasowania ze sobą poszczególnych części modelu. Aspekt spasowania może być też indywidualną sprawą, bo zdarzają się tacy modelarze, którzy uwielbiają składać modele z części, które w ogóle do siebie nie pasują i na rynku jest kilku takich producentów.

Osobiście jednak sądzę, że płacąc za jakiś model powinniśmy liczyć, chociaż na minimalną dbałość o szczegóły, a bywa tak, że czasami w modelu na 3 dostępne wypraski trafi się jedna z całkiem innego modelu (na szczęście takie przypadki są marginalne i dotyczą wąskiej grupy producentów).

W takich sytuacjach pozostaje nam wyrzucenie modelu do kosza, albo zaopatrzenie się w hurtowe ilości szpachli i cierpliwości, żeby dopasować do siebie wszystkie części. Ja jednak uważam, że składanie modeli powinno być przyjemnością, a nie gimnastykowaniem się i marnowaniem szpachli na dopasowanie do siebie czegoś, co powinno być fabrycznie doskonale spasowane.

Poniższa lista producentów modeli plastikowych ma na celu przedstawić Wam tych producentów, z którymi będziecie mogli mieć styczność w przypadku poszukiwania nowych modeli do sklejania. Znajdujący się na tej liście producenci modeli stanowią większość dostępnych na rynku, choć część z nich w swojej ofercie posiada tylko kilka modeli, a spora część z nich dominuje na rynku, produkując modele na masową skalę.

Producenci modeli plastikowych

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Z

Lista ta nie jest listą zakończoną i zamkniętą, ponieważ z upływem czasu, będę ją rozbudowywał o kolejnych producentów pojawiających się na rynku.