Modelarstwo plastikowe

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, wchodząc na moją stronę, jest ona poświęcona modelarstwu plastikowemu. Nie ograniczam się do jednej tematyki np. lotnictwa lub motoryzacji. Pojawiać się tu będą modele z różnych kategorii, choć głównie będą to:

Oprócz tego na tej podstronie będzie można znaleźć informacje, które mogą dotyczyć modelarstwa plastikowego, ale z jakichś względów nie pasują tematycznie do wspomnianych przeze mnie wyżej kategorii.

Czym jest modelarstwo plastikowe?

Na pytanie zadane w tytule można odpowiedzieć na kilka sposobów. Zazwyczaj jest tak, że tyle ile osób, tyle opinii i tak jest też w tym przypadku. Dla jednych modelarstwo plastikowe jest niezrozumiałym hobby, dla drugich może być stratą czasu (bo np. wolą spędzać czas na kanapie przed telewizorem), a dla jeszcze innych jest to pasja pozwalająca na tworzenie i podziwianie różnych pojazdów, maszyn, budowli oraz postaci.

Większość modeli plastikowych dostępnych jest do sklejania w różnych skalach oraz o różnych poziomach trudności. Od razu w tym miejscu mogę zaznaczyć, że na mojej stronie nie będą pojawiać się modele w małych skalach np. modele samolotów w skali 1:72 (w zależności od tego, co to za model). Po prostu nie bawi mnie składanie tak małych modeli.

Przeglądając stronę, z pewnością zauważyliście, że często podkreślam, jak ważną cechą w modelarstwie plastikowym jest cierpliwość. I mogę to śmiało powtórzyć jeszcze raz, że sklejanie modeli plastikowych jest hobby, które wymaga od nas wiele cierpliwości. Ta sama zasada tyczy się malowania i wykańczania modeli oraz figurek.

Raczej nie ma możliwości, żeby podczas jednej sesji złożyć model, pomalować go i jeszcze odpowiednio wykończyć. Niech przykładem będzie tu choćby nałożenie podkładu, który czasem do pełnego wyschnięcia potrzebuje 24 godzin. Jednak cierpliwość i dokładność zawsze jest w modelarstwie nagradzana efektem końcowym, który daje dużo satysfakcji.

Sklejanie modeli plastikowych, to nie tylko hobby. Jest to także sposób na rozwijanie umiejętności manualnych, artystycznych, a także pozwala na zdobycie wiedzy historycznej. Sklejając modele czołgów, czy modele samolotów z okresu II wojny światowej możemy poznać ich historię oraz znaczenie na polu bitwy.

Historia modelarstwa plastikowego

Na stronie głównej panmodelarz.pl wspomniałem o ogólnej historii modelarstwa, to teraz skupmy się na historii modelarstwa plastikowego, którego historia zaczyna się w latach 30. XX wieku.

Lata 30. XX wieku

Zaczęły powstawać pierwsze modele wykonane z tworzyw sztucznych. Jednym z pierwszych producentów był amerykański przedsiębiorca FROG (Flies Right Off the Ground), który w 1936 roku zaczął produkować modele lotnicze z gumy i celuloidu.

Lata 40. XX wieku

Po II wojnie światowej, zaczęły powstawać pierwsze modele wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polistyren. Początkowo modele były produkowane w formie klocków, które trzeba było złożyć i połączyć, aby uzyskać finalny efekt. Jednym z najpopularniejszych producentów modeli z tej epoki był Revell, który w 1945 roku wprowadził na rynek swoje pierwsze modele wykonane z polistyrenu.

Lata 50. XX wieku

Modelarstwo plastikowe zaczęło zyskiwać na popularności i coraz więcej producentów pojawiało się na rynku. Wraz z rozwojem technologii produkcji i wzrostem zapotrzebowania na modele, produkcja modeli stała się bardziej zaawansowana i skomplikowana. Wprowadzono nowe techniki i narzędzia, które umożliwiły tworzenie coraz bardziej szczegółowych i realistycznych modeli.

Lata 60. XX wieku

Modelarstwo plastikowe osiągnęło swoją złotą erę. Produkowane modele stawały się coraz bardziej skomplikowane i realistyczne, a modele samochodów, modele motocykli, modele statków i modele samolotów stały się popularnymi i pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi.

Lata 70. XX wieku

Z powodu wzrostu kosztów produkcji, niektóre firmy zaczęły przenosić produkcję do Azji. Niestety ten krok wpłynął negatywnie na jakość wykonania modeli, choć nie każdy producent się na to zdecydował.

Czasy współczesne

Obecnie modelarstwo plastikowe nadal cieszy się dużą popularnością na całym świecie, a modele wykonane z polistyrenu i innych tworzyw sztucznych są dostępne w różnych skalach i stopniach trudności. Dzięki rozwojowi technologii możemy teraz wybierać spośród setek modeli, które są dostępne na rynku.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o historię modelarstwa plastikowego w pigułce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadawać też pytania, korzystając z formularza kontaktowego, który znajdziecie na stronie kontakt. Mam nadzieję, że na mojej stronie każdy znajdzie informacje, które go interesują i pozwolą na odkrycie fascynującego świata modelarstwa plastikowego.