Modele ciężarówek

Modele ciężarówek według mnie są jednymi z najlepszych modeli do sklejania dla każdego, kto uwielbia na modelach wiele detali i bardzo dokładnego odzwierciedlenia rzeczywistych pojazdów.

Mam tutaj na myśli modele amerykańskich ciężarówek, bo te europejskie raczej średnio mi się podobają, a nawet wcale. Te amerykańskie tzw. osiemnastokołowce mają duszę, czyli coś, czego ciężarówki po tej stronie Atlantyku mieć nie będą. Ale wracając do modeli ciężarówek, w tej kategorii królują w zasadzie trzy skale:

– 1:24,
– 1:32,
– 1:35.

Jeśli planujecie zabrać się za sklejanie modeli ciężarówek, to lepiej przygotujcie sporą gablotkę, bo przez wzgląd na powyższe skale, każdy model ciężarówki zajmuje trochę miejsca. Powinna wystarczyć nieco większa gablotka, bo nie mam tu na myśli zagospodarowania całego pomieszczenia, choć jeżeli ktoś ma takie możliwości to dlaczego nie.

Najpopularniejsze marki producentów plastikowych modeli ciężarówek

Na rynku działa wielu producentów modeli. Sam na stronie poświęconej producentom modeli opisałem grubo ponad 100. Jest jednak grupa producentów, którzy specjalizują się w produkcji modeli ciężarówek. Są to takie marki, jak:

Italeri,
Revell,
Aoshima,
Hasegawa.

W wymienionej czwórce prym wiedzie włoski producent Italeri, który w swojej ofercie posiada kilkadziesiąt modeli ciężarówek. Revell już przez samą swoją skalę posiada w ofercie ciężarówki i w zasadzie łatwiej jest wymienić modele, jakich Revell nie posiada w swojej ofercie. Ja najbardziej polecam Wam jednak markę Italeri, bo oprócz bogatej oferty dostępnych modeli, każdy z nich charakteryzuje się dbałością o każdy szczegół.

Historia i Rozwój Modeli Ciężarówek

Historia modeli ciężarówek idealnie ukazuję ewolucję samych pojazdów ciężarowych, jak i technologii służących do wytwarzania ich miniatur w świecie modelarstwa. Poniżej postaram się przybliżyć każdemu, kto jest zainteresowany historię i rozwój modeli ciężarówek w telegraficznym skrócie.

Początki Modeli Ciężarówek

Pierwsze modele ciężarówek zaczęły pojawiać się na rynku już na początku XX wieku, kiedy technologia modelarska dopiero raczkowała wraz z rosnącym zainteresowaniem motoryzacją. Pierwsze modele były wykonywane zazwyczaj z metalu oraz drewna, a liczba ich detali ograniczała się do minimum. Pierwsze modele wizualnie przypominały modele ciężarówek, które każdy z nas rysował w przedszkolu.

Lata 30. i 40.

Właśnie w tym okresie modele ciężarówek zyskały na popularności. Producenci tacy jak Dinky Toys czy Corgi zaczęły wytwarzać pierwsze modele ciężarówek, które mogły pochwalić się sporą ilością detali. Modele były wytwarzane w skali 1:43.

Lata 50. i 60.

Okres powojenny przyniósł znaczący rozwój technologii modelarskich, co pozwoliło na produkcję jeszcze bardziej szczegółowych modeli. To właśnie w tym okresie pojawiły się pierwsze modele ciężarówek wydane pod marką Matchbox, a jeśli chodzi o współczesnych producentów modeli plastikowych, to pierwsze modele ciężarówek wypuścił także Revell. Właśnie wtedy modele ciężarówek stały się bardzo popularne wśród kolekcjonerów.

Lata 70. i 80.

Lata 70 przyniosły jeszcze większą popularność modeli ciężarówek, co umożliwiło bardziej zaawansowane i dokładniejsze techniki wytwarzania modeli. Przełożyło się to także na wzrost liczby dostępnych modeli. Lata 80 ugruntowały modele ciężarówek na rynku modelarskim dzięki jeszcze większej precyzji wykonania.

Czasy Współczesne:

Czasy współczesne stanowią złote czasy dla wszystkich miłośników ciężarówek. Dostępność do różnych modeli ciężarówek, w różnych skalach stała się ogromna. Wręcz konkurencyjna z modelami samochodów osobowych. W końcu dokonał się kolejny skok technologiczny w wytwarzaniu elementów plastikowych i wprowadzono nowe materiały i technologie produkcji, w tym także 3D printing, co pozwoliło na wyprodukowanie jeszcze dokładniejszych modeli.

Cała ta droga, jaką przebyły modele ciężarówek, sprawiła że dzisiaj modelarze i kolekcjonerzy organizują różnego rodzaju wystawy, spotkania i konkursy w całości poświęcone modelom ciężarówek z różnych okresów. Dzięki modelom ciężarówek możemy również prześledzić cały rozwój przemysłu motoryzacyjnego od jego początku, aż do dzisiaj.