Farba podkładowa

Według mnie farba podkładowa jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na finalną jakość produktu. To właśnie dzięki podkładowi jesteśmy w stanie zauważyć wszystkie niedoskonałości i nierówności na powierzchni modelu, zanim w ogóle zaczniemy nakładać na model kolor. To samo tyczy się malowania figurek, gdzie zawsze korzystam z podkładu. Uważam, że farby podkładowe są często niedoceniane, pomimo że pełnią kluczową rolę w pracach nad modelem.

Farby podkładowe tworzą solidne fundamenty dla dalszych prac modelarskich związanych z malowaniem i wykańczaniem modelu. Podkłady zapewniają gładką i trwałą powierzchnię, do której bez problemu przylegają farby kolorowe. W przypadku pominięcia nałożenia podkładu na model może dojść do tego, że chwytając pomalowany model, możemy zdjąć z niego farbę kolorową, która zacznie odchodzić od gołego plastiku.

Na tej stronie będą się pojawiać różne rodzaje farb podkładowych, żeby każdy mógł sprawdzić czym się różnią między sobą i czy warto sięgnąć po konkretnego producenta danej farby.

Przygotowanie modelu do malowania z użyciem podkładów modelarskich

Rozpoczynając kontakt z farbami podkładowymi, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie modelu, zanim skorzystamy z podkładu. Warto pamiętać o tym, że jeśli model będzie źle przygotowany i na etapie składania są widoczne pewne niedoskonałości, to po nałożeniu podkładu, te niedoskonałości będą jeszcze bardziej widoczne. Odpowiednie przygotowanie modelu ma istotny wpływ na ostateczny efekt malowania, a poniżej wymienię kilka wskazówek, jak prawidłowo przygotować model do nałożenia podkładu:

Oczyszczenie powierzchni modelu – przed nałożeniem podkładu powierzchnia modelu musi być dokładnie oczyszczona z wszelkich możliwych zabrudzeń w postaci kurzu, tłuszczu oraz pozostałości po kleju itp. W celu dokładnego oczyszczenia modelu można użyć letniej wody z dodatkiem mydła lub jeszcze przed przystąpieniem do jego sklejania oczyścić wszystkie elementy i cały proces klejenia przeprowadzać w lateksowych rękawiczkach.

Zmatowienie powierzchni – przy użyciu papieru ściernego o drobnoziarnistej fakturze można zmatowić powierzchnię modelu, co powinno pomóc w lepszym przyleganiu podkładowi. Trzeba to jednak robić bardzo starannie, żeby nie zarysować powierzchni modelu.

Usunięcie nadmiarów kleju – przed nałożeniem pokładu konieczne jest usunięcie nadmiaru kleju z widocznych miejsc. Po usunięciu nadmiarów powinniśmy uzyskać gładką powierzchnię.

Wypełnianie ubytków i nierówności – gdy po wstępnym oczyszczeniu modelu widoczne są ubytki lub inne nierówności, należy wypełnić je odpowiednimi wypełniaczami lub szpachlą modelarską. Po wyschnięciu powinno się jeszcze przeszlifować obszar ze szpachlą, aby usunąć jej nadmiar.

Jak możecie zauważyć, przygotowanie modelu do malowania z użyciem podkładów modelarskich wymaga staranności i cierpliwości, ale jest to kluczowy krok w procesie modelarskim. Po takim przygotowaniu modelu można przystąpić do nakładania farby podkładowej. Pozostaje już tylko wybór odpowiedniego rodzaju podkładu, w zależności od naszych potrzeb.

Jaki podkład modelarskich wybrać

Po przygotowaniu powierzchni modelu wybór odpowiedniego podkładu jest kolejnym kluczowym elementem całego procesu malowania. Można wybierać z kilku rodzajów podkładów modelarskich. Poniżej wymieniam kilka najpopularniejszych kolorów podkładów i kiedy warto z nich skorzystać:

Podkłady białe: podkłady idealne, jeśli planujemy malować jasne kolory na swoim modelu. Biały podkład pomaga uzyskać lepszą intensywność kolorów i zapobiega prześwitywaniu poprzednich kolorów.

Podkłady szare: są wszechstronne i dobrze sprawdzają się w większości projektów. Pomagają w osiągnięciu równomiernego i naturalnego wyglądu kolorów, zarówno jasnych, jak i ciemnych.

Podkłady czarne: są idealne do uzyskania głębokich, intensywnych kolorów. Są szczególnie przydatne w przypadku modeli z metalicznymi wykończeniami.

Podkłady metaliczne: jeśli planujemy malować modele z efektami metalicznymi, warto rozważyć użycie podkładu metalicznego. Pomaga on w uzyskaniu realistycznego wyglądu różnych rodzajów metali.

Jeśli jesteście początkujący i nie wiecie dokładnie, jaki podkład jest najlepszy, to najrozsądniejszym wyjściem, będzie eksperymentowanie i testowanie wielu różnych podkładów, aż w końcu znajdziemy taki, który według nas daje najlepsze rezultaty. Dla mnie najlepszym podkładem jest podkład szary oraz czarny, ale dla kogoś innego, najlepszym podkładem może okazać się podkład biały. Ostatecznie wszystko zależy od projektu, nad którym pracujemy i efektu, jakiego oczekujemy.