Farba w sprayu

Ta strona powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o farbach w sprayu, ich zastosowaniach oraz rodzajach. Zanim kupiłem swój pierwszy aerograf, to farby w sprayu były dla mnie niemal niezastąpione w przypadku nakładania kolorów bazowych.

Jeśli nie posiadamy aerografu, to ten rodzaj farb będzie szczególnie przydatny w przypadku malowania modeli czołgów, samochodów i ciężarówek. Zwłaszcza modele samochodów i ciężarówek warto malować za pomocą farb w sprayu, żeby uzyskać równomiernie nałożoną warstwę. Dzięki tym farbom jesteśmy w stanie szybko i skutecznie pokryć nasze modele farbą, uzyskując gładkie i profesjonalne wykończenie.

Wybór odpowiednich farb w sprayu

Kluczowy moment, przed którym prędzej czy później staje każdy, czyli wybór odpowiedniej farby w sprayu. Początkowo może się to wydawać banalną czynnością, ale sam kiedyś popełniłem poważny błąd, zamawiając pierwsze lepsze farby w sprayu (były to farby Tamiya). Jak gdyby nigdy nic, na pewniaka przystąpiłem do malowania czołgu. Jakie było moje zdziwienie, gdy farba po wyschnięciu okazała się błyszcząca. Ten, kto składa modele czołgów, ten wie, jak błyszcząca farba pasuje do czołgu.

Aby uniknąć tego rodzaju błędów, zapraszam do zapoznania się z kilkoma czynnikami, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem farby w sprayu:

Typ materiału modelu – warto zastanowić się, z jakich materiałów wykonany jest model. Niektóre farby w sprayu są przeznaczone do malowania plastiku, inne do metalu, drewna, itp. Najlepiej wybrać taką farbę, która będzie kompatybilna z materiałem modelu.

Kolor – odpowiedni kolor, to podstawa dobrego malowania. Zanim zacznie się proces malowania, należy zastanowić się nad tym, jaki kolor farby najlepiej odpowiada projektowi i dopiero później zaopatrzyć się w odpowiedni kolor.

Efekt końcowy – w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, należy wybrać odpowiednią do takiego wykończenia farbę np. matową, półmatową, błyszczącą lub metaliczną.

Marka i jakość – jest to kryterium dosyć indywidualne, bo dla każdego z nas różna marka może być tą najlepszą i to samo tyczy się jakości. Jednak według mnie nie warto jest oszczędzać na farbie w celu osiągnięcia lepszego efektu końcowego. Ostatecznie różnica w cenach między poszczególnymi producentami może wynosić kilka złotych. Im lepsza farba tym lesza aplikacja i trwałość farby.

Specjalne właściwości – czasami bywają projekty, w których należy wziąć pod uwagę takie właściwości farby, jak odporność na promieniowanie UV, antykorozyjność itp. Wtedy sięgamy po takie farby, które posiadają takie parametry.

Przed zakupem farb zawsze warto zapoznać się etykietą i instrukcją producenta na opakowaniu farby. Można znaleźć tam różne ważne informacje, dotyczące warunków aplikacji, czasu schnięcia i wiele więcej. Czasami znajdą się tam informacje na temat tego, czy dana farba nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi rodzajami farb, a tego byśmy chcieli raczej uniknąć.

Najczęstsze błędy przy malowaniu farbą w sprayu i jak ich unikać

Na pierwszy rzut oka malowanie farbą w spray może wydawać się wręcz banalną czynnością. Abstrahując od tego, że korzystanie z tych farb jest efektywne i satysfakcjonujące, malowanie nimi może wiązać się z pewnymi potencjalnymi błędami. Jakie to błędy i jak ich uniknąć? Tego możecie dowiedzieć się poniżej:

• Zbyt bliskie rozpylanie farby:

Malowanie zbyt blisko powierzchni modelu powoduje nadmierny nakład farby, co może prowadzić do kropelkowania, zacieków i przysłonięcia detali. Aby tego uniknąć, należy trzymać puszkę z farbą w zalecanej odległości od malowanej powierzchni. Zazwyczaj optymalna odległość to około 20 – 30 cm.

• Nieodpowiednia temperatura i wilgotność:

Malowanie w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach oraz przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wilgotności powietrza może wpłynąć na jakość malowania. Aby tego uniknąć, konieczne jest malowania w kontrolowanych warunkach, starając się utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Oczywiście nie należy tutaj od razu tworzyć sterylnego pomieszczenia, ale nie warto też malować w pomieszczeniu, gdzie wilgotność sięga powyżej 60% – 70%.

• Brak odpowiedniego przygotowania powierzchni:

Malowanie na nieoczyszczonej lub nieprzygotowanej powierzchni może prowadzić do słabego przyczepienia farby. W celu uniknięcia tego błędu należy przed malowaniem dokładnie oczyścić i zmatowić powierzchnię modelu, aby farba miała lepszą przyczepność. Z powierzchni modelu powinno się usunąć wszelkie zabrudzenia w postaci tłuszczu i kurzu, a przed malowaniem kolorem warto jest nałożyć na model jeszcze podkład.

• Zbyt szybkie malowanie:

Nakładanie farby zbyt szybko, z nadmiernym przyspieszaniem, może prowadzić do niedostatecznego pokrycia, nierównomiernego nakładania koloru lub zaciekania farby. W celu uniknięcia tego typu efektów należy malować równomiernie, z zachowaniem stałej prędkości ruchu ręki. Aby nie powodować zbyt grubego nakładania koloru, najlepiej jest nałożyć kilka cienkich warstw zamiast jednej grubej.

• Niedokładne maskowanie:

Niedokładne zabezpieczenie elementów, które nie powinny być pokryte farbą, może doprowadzić do zniszczenia naszej pracy. Żeby tego uniknąć, trzeba zakryć i zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie powinny być pomalowane. Najlepiej zrobić to za pomocą taśm malarskich oraz taśm maskujących.

• Nieodpowiedni wybór farby w sprayu:

Jest to chyba najczęściej popełniany błąd, czyli wybór niewłaściwego rodzaju farby pod kątem rodzaju modelu lub materiału, z jakiego wykonany jest model. Jest to zarazem błąd bardzo łatwy do uniknięcia, bo wystarczy dokładnie czytać etykiety i zalecenia producenta, aby wybrana przez nas farba idealnie pasowała do realizowanego przez nas projektu.

Jako ostatni błąd, który mógłbym dodać do listy, jest brak cierpliwości. O tym wspominam chyba najczęściej, bo jest to kluczowy błąd popełniany przez każdego modelarza, niezależnie od tego czy dopiero zaczyna swoją przygodę z modelarstwem, czy jest już doświadczony.

Nie będę jednak tego dodawał, jako punkt, bo każdy musi wypracować w sobie cierpliwość, a to czy nam się uda, jest już kwestią bardzo indywidualną. Należy malować ostrożnie, z uwagą o każdy szczegół i przede wszystkim dać farbom czas na wyschnięcie i utwardzenie. Uniknięcie tych błędów pozwoli na osiągnięcie doskonałych rezultatów w malowaniu farbą w sprayu.

Żeby osiągać, jak najlepsze efekty malowania trzeba pamiętać też o odpowiednim oświetleniu. To dzięki dobremu oświetleniu, będziemy w stanie lepiej kontrolować cały proces malowania i odpowiednio szybko zauważyć ewentualne niedoskonałości. Dobrze oświetlenie pomieszczenie pozwoli też na uniknięcie nakładania nadmiernej ilości farb.

Mam nadzieję, że dzięki tym poradom uda się Wam uniknąć większości błędów, jakie mogą wiązać się z korzystaniem z farb w sprayu. Z pewnością po przeczytaniu wszystkich rad będziecie lepiej przygotowani do osiągnięcia profesjonalnych rezultatów w swoich projektach modelarskich. Teraz nie pozostaje nic innego, jak ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności.