Śmigłowce

Modelarstwo lotnicze jest tak rozległą dziedziną, że dla modeli śmigłowców postanowiłem utworzyć osobną kategorię. Stoi za tym to, że same śmigłowce dzielą się na cywilne, wojskowe, bojowe, ratunkowe, transportowe i wiele więcej. Nie chciałem robić bałaganu w i tak już szerokiej gałęzi modeli samolotów. Same modele śmigłowców stanowią bardzo popularne zestawy modelarskie.

Wśród modeli śmigłowców króluje skala 1:72. To właśnie w tej skali możemy znaleźć najwięcej modeli, choć popularne są również modele w skalach:

– 1:35,
– 1:48,
– 1:100,
– 1:144.

Oczywiście znajdziemy także modele w innych skalach, ale są to zaledwie pojedyncze sztuki. Uważam, że modele śmigłowców nie są dobrym pomysłem dla początkujących modelarzy, i im zdecydowanie bardziej polecam rozpocząć swoją przygodę od modeli samolotów. Śmigłowce zazwyczaj są dużo bardziej skomplikowane w składaniu i posiadają dużo bardziej skomplikowane instrukcje składania.

Oprócz samego kadłuba i kokpitu do złożenia konieczne są także wirnik główny, wirnik ogonowy i wnętrze śmigłowca mieszczące się za kokpitem. Zazwyczaj modele śmigłowców posiadają zdecydowanie więcej detali, które mogą być problematyczne do sklejenia, dla niedoświadczonych modelarzy.

Składanie modeli śmigłowców jest fascynującym procesem, który rozwija zdolności manualne, precyzję oraz koncentrację. Pracując nad modelami śmigłowców, możemy w widoczny sposób poprawić swoją precyzję ruchów. Ważną zaletą modeli śmigłowców jest też ich dostępność.

Modele te są łatwo dostępne w każdym sklepie stacjonarnym (nie wspominając już o sklepach internetowych). Cenowo także nie wypadają źle na tle innych modeli. Oczywiście w sprzedaży dostępne są modele za kilkaset złotych, ale na początek spokojnie wystarczy kupno modelu za mniej niż 100 zł.

Jeżeli pasjonujemy się modelarstwem lotniczym, to modele śmigłowców powinny stanowić kolejny krok zaraz po nabraniu wprawy w składaniu modeli samolotów. Modele śmigłowców są idealnym sposobem na rozwijanie swojej pasji do lotnictwa i modelarstwa. Mając już podstawowe doświadczenie w modelarstwie lotniczym, możemy zacząć swoją przygodę z modelami śmigłowców.