Pigmenty

Pigmenty modelarskie to drobny proszek, który stosuje się do dodawania koloru, odpowiedniej tekstury oraz innych detali do różnych modeli. Pigmenty często stosuje się w skali mikro, aby uzyskać realistyczne efekty. Zazwyczaj pigmenty produkowane są z naturalnych minerałów lub syntetycznych substancji. Można je nakładać na model w formie suchej, mieszając wcześniej z różnymi nośnikami i dopiero później aplikować w formie pasty. Wszystko po to, aby efekt końcowy, był jak najbliższy realizmowi.

W modelarstwie detale i realizm są kluczowe do osiągnięcia najlepszych efektów. Osobiście nie jestem zagorzałym zwolennikiem kurczowego trzymania się realizmu, do tego stopnia, żeby sprawdzać, czy w czasie np. II wojny światowej korzystano z konkretnego odcienia szarości przy malowaniu pojazdów, czy też nie. Może to wynikać z tego, że oprócz samego modelarstwa plastikowego interesuje się również malowaniem figurek Warhammer, gdzie można eksperymentować z kolorami.

Wracając jednak do realizmu i jak najdokładniejszego odwzorowania modeli, to jednym z niezbędnych narzędzi w arsenale każdego modelarza powinny być pigmenty. Dostępne na rynku rodzaje pigmentów oferują niemal nieograniczone możliwości kolorystyczne. Niezależenie od tego, czy preferujemy pracę nad modelami pojazdów, samolotów, pracujemy przy budowie dioram lub po prostu lubimy malować figurki, na pewno znajdziemy pigment odpowiedni do każdego projektu.

Zastosowania pigmentów

Odpowiednio dobrane pigmenty powinny być niezbędnym elementem wyposażenia każdego modelarza, które odpowiednio użyte sprawi, że nawet najbardziej skomplikowane modele mogą nabrać życia i być pełne detali. Warto w tym momencie wspomnieć o głównych zastosowaniach pigmentów, a są to:

• Starzenie modeli – pigmenty są używane do nadawania modelom efektów starzenia, rdzy, brudu, kurzu oraz ogólnego zużycia, aby zmaksymalizować realistyczny efekt każdego detalu.

• Tworzenie efektów terenowych – dzięki pigmentom możemy uzyskać różne ciekawe efekty terenowe, co jest szczególnie ważne przy budowie dioram oraz innych scenografii. Dzięki pigmentom możemy uzyskać różne efekty takie, jak np. różne odcienie ziemi, piasku lub błota (przy odpowiednim przygotowaniu pigmentu).

• Akcentowanie detali – stosowanie pigmentów idealnie podkreśla detale poprzez delikatnie nałożenie odpowiedniego koloru pigmentu na wystające elementy modelu. Ta technika jest bardzo podobna do malowania techniką suchego pędzla.

Żeby jeszcze lepiej wykorzystać pigmenty, można je wymieszać z innymi pigmentami w celu uzyskania unikalnych niuansów kolorystycznych i dostosować je do konkretnych potrzeb swojego projektu. Warto pamiętać o tym, żeby po nałożeniu pigmentu na model używać dedykowanych fixerów, które zabezpieczą pigmenty i po wyschnięciu utrzymają je w jednym miejscu.

Aplikowanie pigmentu na model

Odpowiednia aplikacja pigmentów na model powinna być procesem precyzyjnym, a wszystko, co wymaga precyzji, wymaga również cierpliwości. Poniżej wymieniłem kluczowe kroki, które mogą nieco przybliżyć Wam proces aplikowania pigmentów w modelarstwie i nie tylko:

• Przygotowanie modelu – jest to często przeze mnie powtarzane, ale tak to już w modelarstwie bywa, że w celu osiągnięcia najlepszych efektów najpierw należy odpowiednio przygotować sam model. Najpierw należy upewnić się, że model jest czysty i suchy (jeśli wcześniej był on myty).

Zabezpieczenie powierzchni – jeśli nie chcemy pokrywać całego modelu pigmentem, należy odpowiednio zabezpieczyć elementy, które nie powinny zostać nim pokryte za pomocą np. taśmy maskującej.

Wybór odpowiednich narzędzi – do aplikacji pigmentu warto posłużyć się odpowiednio miękkim pędzlem, gąbką, lub końcówką patyczka higienicznego. Jeśli chodzi o pędzle, można skorzystać z tańszych pędzli używanych do makijażu.

• Aplikacja pigmentu – istnieje kilka technik aplikacji pigmentów, choć dwie techniki wyróżniają się spośród innych i są to aplikacja na sucho, gdzie nakłada się niewielką ilość pigmentu na pędzel, a następnie delikatnie „wklepuje” się go na model. Druga technika dotyczy mokrej aplikacji, w której przed nałożeniem pigmentu możemy zanurzyć pędzel w wodzie lub zmieszać pigment z wodą i nakładać go w formie pasty.

• Usuwanie nadmiaru – może zdarzyć się tak, że po nałożeniu pigmentu w pewnych miejscach jest go za dużo. W takiej sytuacji nie należy panikować. Wystarczy delikatnie zetrzeć nadmiar pigmentu za pomocą miękkiej szczotki, papieru lub patyczka higienicznego.

• Utrwalenie pigmentu – po zakończeniu aplikacji i osiągnięciu pożądanego efektu, można użyć pigment fixera lub lakieru bezbarwnego w celu zabezpieczenia pigmentu na powierzchni modelu.

Do osiągania najlepszych efektów niezbędne będzie eksperymentowanie i szukanie najlepszej techniki dla siebie, bo nie istnieje jedna, dobra technika nakładania pigmentów. Najlepiej wszystko się wypracowuje metodą prób i błędów, żeby na przyszłość wiedzieć, czego się wystrzegać przy pracy z pigmentami modelarskimi, a co warto, jest wdrożyć do całego procesu aplikacji, co może dać nam unikalne efekty, które wyróżnią nasze projekty na tle innych modeli.