Zmywacz do farb

Zmywacze do farb działają niemal na tej samej zasadzie co rozcieńczalniki, o których pisałem na stronie o rozcieńczalnikach. Podobnie jak rozcieńczalniki zmywacze pozwalają na osiąganie perfekcyjnych efektów w trakcie malowania modeli. Jednak głównym celem stosowania zmywczy jest usuwanie farb z narzędzi oraz samych modeli, jeśli zajdzie taka potrzeba. To właśnie dzięki nim mamy możliwość poprawy błędów, które popełnimy w trakcie malowania.

Na pewno kiedyś każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji, w której błąd w malowaniu modelu wydawał się nie do naprawienia. Tak samo, jak próby zmiany schematu malowania modelu już po nałożeniu jednego schematu. W sytuacjach naprawdę kryzysowych zmywacze stanowią klucz do rozwiązania takich problemów i pozwolą nam na przywrócenie modelu do pierwotnego stany, żeby móc zacząć pracę od początku.

Same zmywacze do farb nazywane są również rozpuszczalnikami do farb modelarskich. Jest to specjalna substancja stosowana do usuwania farb bezpośrednio z powierzchni modeli oraz innych elementów modelarskich, w tym również narzędzi.

Zastosowania zmywacza do farb

Zmywacze do farb mają dużo szersze zastosowanie, niż to wynikające z ich nazwy. Oprócz samego zmywania farb można je stosować również do:

• Poprawiania błędów – w trakcie prac nad danych projektem często można natknąć się na błąd powstały podczas malowania, takie jak np. nierówności, rozmazane linie lub nadmiar farby zbierający się w jednym miejscu. Dzięki rozpuszczalnikowi można precyzyjnie usunąć błąd bez konieczności malowania całej powierzchni od nowa.

• Przywracanie modelu do pierwotnego stanu – jeśli po kompletnym pomalowaniu modelu uznamy, że nasza praca nie spełnia naszych oczekiwań i chcemy rozpocząć od nowa, to zmywacz pozwoli nam na usunięcie całej farby z modelu.

• Mieszanie kolorów – jest to nieco mniej znane zastosowanie rozpuszczalników, ale mogą one być również stosowane do delikatnego mieszania kolorów, które pozwolą na tworzenie płynnych przejść między różnymi obszarami, choć tego typu operacje zalecam tylko doświadczonym modelarzom.

Podobnie jak rozcieńczalniki, tak i rozpuszczalniki występują w różnych rodzajach, które dedykowane są różnym rodzajom farb modelarskich. Różne rodzaje zmywczy mogą być również przeznaczone do różnych powierzchni. Grunt to wybrać odpowiedni zmywacz, który będzie kompatybilny z używanymi przez nas farbami i materiałami modelarskimi.

Niejednokrotnie mówiłem o tym, że modelarstwo, to hobby, które potrafi wybaczyć wiele błędów (choć są takie momenty, że tych błędów nie wybacza). Zmywacze do farb są tego idealnym potwierdzeniem, bo pozwalają na poprawienie wielu błędów, przywracając modele do ich pierwotnego stanu. Dzięki temu można osiągnąć naprawdę imponujące efekty i doprowadzić nasze rzemiosło do perfekcji.

Rodzaje zmywaczy do farb

Przed zakupem odpowiedniego zmywacza warto jest zapoznać się z ich składem, w zależności od producenta i rodzaju samego rozpuszczalnika. Zazwyczaj na ulotce nie są wymienione wszystkie składniki, bo pełny skład jest zwykle tajemnicą handlową, dlatego zawsze warto testować rozpuszczalniki.

Im więcej ich przetestujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy wśród nich ten, który spełni nasze oczekiwania. W samej ofercie zmywaczy możemy znaleźć kilka rodzajów składników, które mogą w nich występować i kategoryzować sam zmywacz, np.:

• Zmywacze organiczne – są to rozpuszczalniki, których skład opiera się na takich substancjach, jak aceton, toluen, ksylol oraz inne podobne związki. To właśnie te substancje umożliwiają usuwanie i rozrzedzanie farb modelarskich.

• Zmywacze z dodatkami chemicznymi – do rozpuszczalnika mogą być dodawane składniki chemiczne, które wpływają na końcowe właściwości produktu, takie jak zapach, czas schnięcia, lepkość czy skuteczność usuwania farb. Niektóre rozpuszczalniki mogą zawierać również składniki, które mogą chronić metalowe elementy modeli przed korozją.

• Zmywacze z substancjami wzmacniającymi – niektóre rozpuszczalniki zawierają substancje wzmacniające, które pozwalają na szybsze i skuteczniejsze usuwanie farby oraz kleju.

• Zmywacze z substancjami zapachowymi – na rynku dostępne są również takie rozpuszczalniki, których producenci zadbali o poprawę komfortu użytkowania i dodają do rozpuszczalników substancje zapachowe, które częściowo maskować nieprzyjemne zapachy chemiczne.

Wraz z upływem czasu i ilości modeli, które będziemy malować, zmywacz może okazać się kluczowym elementem wyposażenia naszego warsztatu. Dają one pole do eksperymentowania i udoskonalania naszych modeli i innych projektów, które mogą wymagać drobnych poprawek. Na pewno nie wolno się zniechęcać do stosowania zmywaczy, a nauka ich stosowania wymaga cierpliwości, praktyki oraz ciągłego pogłębiania wiedzy.