Maskole modelarskie

Maskole modelarskie, znane również jako środki do maskowania, służą do maskowania lub ochrony określonych obszarów modelu lub figurki w trakcie malowania. Według mnie maskole są najbardziej przydatne przy malowaniu modeli czołgów, gdzie w znacznym stopniu ułatwiają tworzenie wzorów kamuflażu. Dzięki zastosowaniu maskolu będziemy w stanie uzyskać miękkie przejścia między różnymi kolorami lub odcieniami jednego koloru.

W większości przypadków maskole wykonane są z elastycznego materiału lub płynu, który bez problemu można nałożyć na model, zachowując przy tym odpowiednią kontrolę nad materiałem. Po wyschnięciu maskol tworzy tymczasową warstwę, która chroni powierzchnię modelu przed konkretną farbą. Dzięki temu bez problemu można skupić się na malowanej powierzchni, bez obaw o to, że wcześniej pomalowane elementy zostaną zachlapane nowym kolorem.

Rodzaje maskoli

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów maskoli, które posiadają różne przeznaczenie. Każdy z poniżej wymienionych rodzajów sprawdzi się w różnych zastosowaniach, i z pewnością każdy modelarz znajdzie ten, najbardziej odpowiedni dla swojego projektu:

• Płynny maskol: jest to ciecz, którą można nanosić na model pędzlem lub kroplomierzem. Po wyschnięciu staje się gumowatą warstwą, którą można łatwo usunąć, gdy malowanie jest już zakończone.

• Maskole w formie markerów: w tym przypadku maskol jest dostępny w formie markera, co ułatwia precyzyjne aplikowanie na określone obszary. W zależności od miejsca, jakie chcemy zabezpieczyć, warto wybrać maskol o odpowiednim rozmiarze końcówki, aby przez przypadek nie przysłonić innego elementu.

• Elastyczne maskole: jest to rodzaj maskoli modelarskich w postaci elastycznych taśm lub płatków, które można dostosować do kształtu obszar, który wymaga zabezpieczenia.

• Maskole w sprayu: niektóre firmy oferują maskole w sprayu, co ułatwia pokrycie większych obszarów modelu, jednak ciężko jest zapanować nad jego dokładną aplikacją. Zdecydowanie odradzam stosowanie tego rodzaju maskoli, żeby nie narazić się na czasochłonne usuwanie nadmiaru substancji z modelu.

Jak maskole ułatwiają malowanie modeli

Zapewne zdążyliście już zauważyć, że maskol może być bardzo przydatnym narzędziem, które w znacznym stopniu ułatwiają malowanie modeli i figurek. A jeżeli jeszcze tego nie widać, to poniżej wymienię główne zalety ich stosowania w modelarstwie (kolejność jest przypadkowa):

1. Precyzja malowania: maskol pozwala na malowanie z dużą precyzją, ponieważ można go nałożyć dokładnie na powierzchnię, którą chcemy zabezpieczyć przed farbą. Umożliwia to tworzenie skomplikowanych wzorów, łamania linii i innych detali bez obawy o to, że zabrudzimy inne elementy modelu lub figurki.

2. Malowanie wieloma kolorami: dzięki maskolom można tworzyć wielobarwne kamuflaże i inne efekty wymagające tzw. „miękkich” przejść między poszczególnymi kolorami i warstwami farb. Należy jednak pamiętać, żeby nie nakładać zbyt wielu warstw farby, żeby po usunięciu maskolu poszczególne warstwy nie odznaczały się między sobą.

3. Ochrona podczas malowania: jest to chyba największa zaleta stosowania maskoli. Czasami pewne elementy, które są zasłonięte, zostają odkryte dopiero po zakończeniu malowania, ale to właśnie dzięki temu unika się przypadkowego pokrycia farbą elementu, który musi zostać w innej kolorystyce.

4. Bezproblemowe usuwanie: większość maskoli po zakończeniu malowania można w łatwy sposób usunąć. Oczywiście przed usunięciem należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aż wszystkie warstwy farby wyschną, żeby nie dopuścić do uszkodzenia powierzchni.

5. Przyspieszenie malowania: po nałożeniu maskolu w zasadzie nie musimy uważać na to, że zabrudzimy element, którego nie chcemy malować. To pozwala na malowanie różnych obszarów modelu niemal jednocześnie, co w znacznym stopniu przyspiesza cały proces malowania, zwłaszcza jeżeli pracujemy nad skomplikowanymi wzorami składającymi się z wielu kolorów.

6. Poprawki i eksperymenty: dzięki nakładaniu maskoli możemy eksperymentować i testować różne kolory oraz efekty bezpośrednio na powierzchni modelu. W razie popełnienia błędu możemy szybko go poprawić tylko na obszarze, który nie został zabezpieczony i nie musimy malować całego modelu od początku. Zawsze po testach możemy też usunąć cały maskol i pomalować całą powierzchnię na nowo.

Wszystkie powyższe zalety pokazują, że maskole w niektórych przypadkach są niezastąpionym narzędziem dla modelarzy. Pozwalają one na uzyskanie najwyższej jakości efektów malarskich na każdym modelu oraz figurce, jednocześnie pozwalając na zachowanie pełnej kontroli podczas każdego etapu malowania.

Jak uniknąć błędów podczas stosowania maskoli?

Modelarstwo jest takim hobby, w którym ciężko jest uniknąć błędów w trakcie pracy. Na szczęście jest to też na tyle wdzięczne hobby, że większość błędów jesteśmy w stanie poprawić. Tak samo jest w przypadku stosowania maskoli, ale dzięki poniższej liście, będziecie w stanie uniknąć, chociaż części błędów, pojawiających się przy pracy z maskolami:

1. Odpowiednie przygotowanie modelu:

• Przed nałożeniem na model maskolu warto upewnić się, że jego powierzchnia jest sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń.

• Oprócz tego, że powierzchnia powinna być czysta, to warto również ją odtłuścić, stosując delikatne środki, takie jak np. alkohol izopropylowy, który może zapewnić lepszą przyczepność maskoli.

2. Delikatna aplikacja:

• Wszystkie maskole należy dokładnie i ostrożnie aplikować, aby uniknąć przypadkowego dostania się substancji na obszary, które powinny być odsłonięte. Pozwoli to na uniknięcie poprawek w dalszych etapach malowania.

• Stosując maskole w płynie i markerze warto uzbroić się w cierpliwość i pracować powoli, ale jednocześnie precyzyjnie. Pozwoli to na uzyskanie dokładnych kształtów i obszarów, które należy zabezpieczyć.

3. Testowanie na małym obszarze:

• Tak jak wspominałem wcześniej, cierpliwość to podstawa, i warto przed nałożeniem maskolu na cały model, przetestować go na niewielkim i mniej widocznym fragmencie, aby przetestować jego zachowanie i sprawdzić, jak reaguje z farbami i czy nie uszkadza on powierzchni modelu.

4. Nakładanie cienkiej warstwy:

• Przy pracy z maskolami nie należy przesadzać z grubością nakładanych warstw, bo zbyt gruba warstwa może sprawić, że jej usunięcie będzie trudniejsze, a w trakcie malowania, może zaburzać perspektywę i zniekształcać efekt końcowy.

5. Czekanie na pełne wyschnięcie:

• I kolejny raz należy wrócić do wspomnianej wcześniej cierpliwości. Nie radzę nakładać farby na model zaraz po nałożeniu maskolu. Należy pozwolić maskolowi dokładnie wyschnąć i dopiero wtedy nakładać farbę, żeby nie doszło do wymieszania farby z maskolem, co doprowadzi do zabrudzenia zamaskowanych powierzchni. W zależności od rodzaju stosowanego maskolu czas schnięcia może być różny i trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin (im grubszą warstwę nałożymy, tym więcej czasu będzie zabierało schnięcie).

6. Dbanie o narzędzia:

• Jeśli do nakładania maskoli, korzystamy z pędzla, to należy mieć na uwadze to, że może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie polecam wykorzystywać pędzla, którym aplikujemy maskol do późniejszego malowania modelu lub figurek, ponieważ włosie pędzla może się już do tego nie nadawać. Dlatego do aplikowania maskolu na model warto jest stosować stare, albo tanie pędzle. Jeśli nie chcemy marnować pędzli, to możemy znaleźć taki maskol, który w zestawie posiada aplikator w postaci pędzelka (na wzór kleju modelarskiego).

7. Usuwanie maskoli:

• Usuwanie maskolu jest jednym z kluczowych momentów i należy to robić delikatnie. Wybór narzędzi, których użyjemy do tego celu, jest kwestią indywidualną, ale może w tym celu wykorzystać np. zwykłą gumkę do ścierania lub po prostu delikatnie podważyć maskol przy pomocy pęsety i zrywać go kawałek po kawałku.

• Przed przystąpieniem do usuwania maskolu należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aby farba na zabezpieczonym obszarze była zupełnie sucha.

Dopiero po pełnym usunięciu maskolu z modelu lub figurki przychodzi czas na ostateczne poprawki. Zazwyczaj są one potrzebne, aby uzyskać idealne wykończenie i efekty, na których nam zależało. Do tego typu poprawek w większości przypadków wykorzystuje się już tylko pędzle i odpowiednio dobrane kolory farb.

Tak jak wszystko w modelarstwie, tak i w przypadku maskoli najlepszym nauczycielem jest praktyka i nauka na własnych błędach. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym lepiej opanujemy wszystkie techniki, które w przyszłości pozwolą nam na uniknięcie większości błędów, jakie mogą pojawić się w przypadku maskowania powierzchni modelu.