O mnie

Cześć!

Mam na imię Artur i witam Cię na mojej stronie, która poświęcona jest modelarstwu plastikowemu, co z pewnością zdążyłeś już zauważyć. Skąd w ogóle pomysł na tego typu stronę? Za powstaniem strony stoi kilka czynników, ale głównie powstała ona z 3 bardzo prostych powodów, o których napiszę za chwilę.

Modelarstwem interesowałem się od szkoły podstawowej, czyli od lat 90. Zaczynałem jak każdy mały modelarz. Od jednego modelu, jakiegoś kleju, i dwóch – trzech farbek do malowania.

W tamtym okresie wybór farbek ograniczał się tylko do farbek olejnych od firmy Revell (przynajmniej u mnie w mieście w lokalnej składnicy harcerskiej), które nie należały do najtańszych. Cena jednej farbki często stanowiła połowę wartości modelu, więc posiadanie kilku kolorów, było prawdziwym osiągnięciem.

Nikt wtedy nie zawracał sobie głowy budową dioram, bo wyczynem było sklejenie modelu i pomalowanie go, chociaż podstawowym kolorem. Po pierwszej fascynacji modelarstwem przerzuciłem się na kolekcjonowanie figurek Warhammer (głównie metalowych odlewów), których nigdy nie malowałem, bo podobały mi się w surowej formie, ale i to hobby porzuciłem ze względu na niewystarczające fundusze.

Do modelarstwa wróciłem stosunkowo niedawno, kiedy mogłem sobie pozwolić na uzupełnienie swojego warsztatu w bardziej zaawansowane narzędzia, dostęp do lepszej chemii modelarskiej, i możliwość sklejania modeli, dioram i malowania figurek Warhammer, czyli wszystkiego tego, czym interesowałem się w latach dzieciństwa.

Wracając do powodów stojących za tym, że zdecydowałem się założyć stronę, na której się właśnie znajdujesz, to są nimi:

Powód pierwszy

Pierwszym powodem jest chęć skumulowania wszystkich możliwych informacji na temat modelarstwa plastikowego, budowy dioram i malowania i składania figurek Warhammer w jednym miejscu. Osobiście nie lubię przekopywać się przez fora (nie tylko modelarskie) i przed zadaniem pytania zastanawiać się, czy zaraz nie dostanę bana, bo może temat pytania był poruszany w innym wątku i zaraz zlecą się życzliwi, którzy zamiast odpowiedzieć na proste pytanie, będą się chwalić znajomością każdego wątku na forum.

Chcę, żeby na tej stronie każdy znalazł odpowiedź na dręczące go pytania związane z modelarstwem, budową dioram, malowaniem figurek i wszystkim, co będzie związane z tymi tematami, od samych podstaw, po bardziej zaawansowane zagadnienia.

Powód drugi

Samodyscyplina, czyli powód nieco samolubny. Prowadzenie strony po części wymusza na mnie samodyscyplinę i ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na wiele pytań, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów pojawiających się na różnych etapach prac z modelami, dioramami i figurkami. Dzięki temu łatwiej mi jest też doskonalić swój warsztat i umiejętności, przy jednoczesnym dostarczaniu wartościowych treści na stronę oraz inne moje social media.

Powód trzeci

Uważam, że modelarstwo jest dla każdego, bez względu na to, czy chce składać modele zgodnie z dokumentacją historyczną, czy według własnego uznania. Nie wiem, jak Was, ale mnie zawsze drażniło, jak ktoś podważał umiejętności, albo jakość wykonania konkretnego modelu na podstawie tego, że np. złożył model czołgu i pomalował go zbyt jasnym odcieniem zielonego, który w okresie II wojny światowej nie był stosowany, albo że kamuflaż jest namalowany pod złym kątem. Jak dla mnie każdy maluje swój model, jak chce. Jeśli ktoś chce pomalować model Tigera na różowo, to dlaczego ma tego nie zrobić?

Modelarstwo jest dla mnie zabawą i hobby, które ma sprawiać radość i rozwijać kreatywność, a nic nie zabija kreatywności tak, jak sztywne trzymanie się reguł narzuconych przez modelarskich purystów. Ostatecznie liczy się dobra zabawa, a nie spinanie się tym, czy wybrany przeze mnie kolor do malowania modelu spełnia wszystkie normy obowiązujące w konkretnym okresie historycznym.

Jeżeli będę chciał stworzyć dioramę i przy jej budowie wykorzystać sklejony przez siebie model, to mogę równie dobrze, otoczyć go postaciami z kreskówek, bo nikt nie powinien narzucać nam tego, że trzeba się sztywno trzymać historii. Od zawsze uważałem, że hobby ma nam dawać wolność, a nie zamykać nas w jakichś wyimaginowanych ramach narzuconych przez ludzi z zewnątrz.

Tą stroną chcę pomóc każdemu, kto myśli o modelarstwie, budowie dioram lub malowania figurek i nie wie, od czego zacząć. Na stronę będę dodawał informacje, które mogą okazać się pomocne do rozpoczęcia przygody z modelarstwem. Od tego, jakie narzędzia będą potrzebne, które mogą się przydać, ale nie są konieczne do rozpoczęcia przygody, i to samo na temat chemii modelarskiej. Mam nadzieję, że przeglądając moją stronę, będziecie się dobrze bawić i znajdziecie inspirujące materiały, a jeśli będziecie mieć jakieś pytania, to zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego.