Aby móc odnieść się do kamuflażu w modelarstwie, warto będzie przybliżyć to, czym kamuflaż jest w rzeczywistości. Większość z Was zapewne wie, że kamuflaż wojskowy to jedna z technik ukrywania się lub maskowania, która ma na celu zmylenie wrogiego obserwatora i uniemożliwienie mu wykrycia nas, naszych wojsk oraz pojazdów.

Istnieje wiele różnych rodzajów kamuflażu wojskowego, które są dostosowane do różnych warunków i terenów, a przykładowymi i najpopularniejszymi kamuflażami wojskowymi są kamuflaże:

• Leśny – jak sama nazwa wskazuje stosowany jest w terenach leśnych i zalesionych. Zazwyczaj podstawowymi kolorami używanymi przy tworzeniu tego rodzaju kamuflażu jest zieleń, brąz oraz beż.

• Pustynny – stosowany jest w terenach pustynnych i skalistych. Zazwyczaj kolorystyka zawęża się do wszystkich kolorów piaskowych oraz beżowych odcieni.

• Wodny – stosowany zazwyczaj na terenach wodnych, takich jak rzeki, jeziora i morza. W przypadku tego typu kamuflażu kolorami przewodnimi są odcieni niebieskiego i szarego.

• Miejski – ten typ kamuflażu stosowany jest na terenach miejskich i podmiejskich. Zazwyczaj kolorami dominującymi jest szarość i czerń, ale mogą występować również inne kolory dominujące w zależności charakterystyki terenu.

• Uniwersalny – ten wzór jest stosowany na pojazdach wojskowych, które działają w różnych warunkach. Charakteryzuje się mieszanką różnych odcieni, takich jak szarość, brąz, zieleń i czerń.

Kamuflaż wojskowy może być wykonany z różnych materiałów, takich jak farby, siatki, plandeki lub innych materiałów zmywalnych. W zależności od potrzeb może być także stosowany jako element ubioru, pojazdu lub innej infrastruktury wojskowej. Oprócz kamuflażu wizualnego wojska stosują również kamuflaż termiczny i kamuflaż dźwiękowy, aby uniknąć wykrycia przez wrogie czujniki termiczne lub akustyczne.

Kamuflaż wojskowy w modelarstwie

Skoro omówienie tego czym jest kamuflaż wojskowy w rzeczywistości mamy już za sobą, to warto odnieść się teraz do kamuflażu wojskowego wykorzystywanego w modelarstwie plastikowym. Pierwszym pytaniem, jakie może się pojawić w odniesieniu do kamuflażu wojskowego jest to, dlaczego w ogóle kamuflaż jest stosowany w modelarstwie.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wszystko po to, aby nadawać modelom wojskowym bardziej realistyczny wygląd i wzmocnić ich wizualny efekt. Podobnie jak w przypadku kamuflażu wojskowego stosowanego przez prawdziwe wojska, kamuflaż w modelarstwie może być dostosowany do różnych warunków i terenów.

Kamuflaż wojskowy może być wykonany z różnych materiałów, takich jak farby, siatki, plandeki lub innych materiałów zmywalnych. W zależności od potrzeb może być także stosowany jako element ubioru, pojazdu lub innej infrastruktury wojskowej. Oprócz kamuflażu wizualnego wojska stosują również kamuflaż termiczny i kamuflaż dźwiękowy, aby uniknąć wykrycia przez wrogie czujniki termiczne lub akustyczne.

W modelarstwie wojskowym najczęściej stosowane są dwie techniki kamuflażu: malowanie i nakładanie folii.

• Malowanie jest najczęściej stosowaną techniką nakładania kamuflażu w modelarstwie wojskowym. Jak sama nazwa wskazuje, polega na pomalowaniu modelu farbami akrylowymi lub olejnymi (w zależności od preferencji). Farby te są dostępne w wielu kolorach i odcieniach, co pozwala na uzyskanie realistycznego wyglądu (każdy rodzaj farb można ze sobą mieszać, aby uzyskać odcienie niedostępne w podstawowej palecie). Malowanie może być wykonane ręcznie lub za pomocą aerografu.

• Nakładanie folii to kolejna popularna technika kamuflażu w modelarstwie wojskowym. Polega na naklejeniu na model specjalnej folii kamuflażowej, która jest dostępna w różnych wzorach i kolorach. Folia ta jest zwykle samoprzylepna i łatwo się ją nakłada i usuwa. Nakładanie folii jest szybsze i łatwiejsze niż malowanie, ale może nie dawać tak realistycznego efektu.

W modelarstwie wojskowym można stosować wiele różnych wzorów kamuflażu, w zależności od modelu i jego przeznaczenia. Najpopularniejsze rodzaje wzorów to kamuflaż leśny, pustynny, miejski i odcienie szarości.

Co zyskamy malując kamuflaż na modelach

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kamuflaż w modelarstwie jest jednym z najlepszych sposobów na nadanie modelom wojskowym bardziej realistycznego wyglądu i polepszenie końcowego efektu. Poprawnie wykonany kamuflaż może sprawić, że model będzie wyglądał jak mała replika prawdziwego pojazdu wojskowego, co jest szczególnie ważne dla wszystkich miłośników historii, wojen i militariów.

Oprócz tego kamuflaż w modelarstwie wojskowym może być także użyty w celach edukacyjnych, np. w szkołach, muzeach i centrach edukacyjnych, jako sposób na pokazanie, jakie wzory kamuflażu były stosowane w różnych okresach i na różnych obszarach działań wojennych. Może to pomóc w zrozumieniu historii i dziedzictwa wojskowego.

Co zyskamy malując kamuflaż na modelach

Ponadto, bez poprawnie wykonanego kamuflażu raczej nie będziemy mieli szans na zdobycie jakiejkolwiek nagrody w trakcie licznych konkursów modelarskich, gdzie modele oceniane są nie tylko pod względem dokładności sklejenia i szczegółowości, ale także pod kątem końcowego efektu wizualnego, w tym również kamuflażu.

Najpopularniejsze kolory farb stosowane w kamuflażu modelarskim

Kolory farb stosowane w kamuflażu modelarskim będą zależeć od wzoru kamuflażu oraz terenu, dla którego ma być reprezentatywny model. Niemniej jednak niektóre kolory farb są bardziej popularne niż inne i często są stosowane w różnych wzorach kamuflażu, o czym przekonacie się wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Poniżej zamieszczam kilka najpopularniejszych kolorów farb stosowanych przy malowaniu kamuflażu na modelach:

• Khaki – ten odcień brązu jest często stosowany w kamuflażu pustynnym i miejskim. W zależności od producenta, może różnić się nieco intensywnością i odcieniem.

• Olive Drab – ten kolor jest odcieniem zieleni. Stosowany jest w kamuflażu leśnym i może mieć różne odcienie, od ciemnego zielonego do jasnego oliwkowego.

• Dark Yellow – kolor często stosowany w kamuflażu pustynnym i jest wykorzystywany także do malowania piaskowych obszarów pojazdów.

• Dark Brown – ciemny brąz jest często stosowany w kamuflażu leśnym i jest używany do malowania gałęzi i korzeni na pojazdach.

• Light Blue – kolor niebieski jest stosowany w kamuflażu morskim i jest wykorzystywany do malowania obszarów pojazdów reprezentujących wodę.

• Grey – kolor szary jest stosowany w kamuflażu miejskim i jest wykorzystywany do malowania betonowych i metalowych powierzchni pojazdów.

• White – kolor biały jest często stosowany w kamuflażu zimowym i jest używany do malowania śniegu i lodu na pojazdach.

• Sand – jeden z odcieni jasnego brązu lub beżu jest często stosowany w kamuflażu pustynnym i podobnie jak kolor dark yellow jest wykorzystywany do malowania piaskowych obszarów pojazdów.

• Dark Green – ciemny odcień zieleni jest często stosowany w kamuflażu leśnym i jest używany do malowania cieni i głębi na pojazdach.

• Light Brown – jasny odcień brązu jest stosowany w kamuflażu leśnym, miejskim, uniwersalnym, i zimowym (jest wykorzystywany do malowania plam na pojazdach reprezentujących zasypanie śniegiem).

Oczywiście powyższa lista to tylko kilka popularnych przykładów, bo paleta kolorów farb dostępna w modelarstwie jest zdecydowanie większa. Jeśli jednak skupić się tylko na malowaniu kamuflażu wojskowego, zwłaszcza jeżeli pod uwagę bierzemy głównie np. modele czołgów, to te kolory w większości przypadków wystarczą.

Pamiętajmy też, że powyższe kolory można ze sobą mieszać, co pozwoli nam na uzyskanie zupełnie innych odcieni. Ostatecznie dobór kolorów zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i wzoru kamuflażu, który chcemy uzyskać. W końcu w ofercie niektórych producentów modeli znajdują się modele plastikowe przedstawiające czołgi malowane na kolor różowy.