Tamiya logo

Tamiya

Rok założenia: 1958
Kraj: Japonia

Tamiya jest japońskim producentem modeli plastikowych. Za powstanie firmy odpowiada Shunsaku Tamiya, który założył ją w 1958 roku. Główna siedziba firmy mieściła się w Shizouce i znajduje się tam do dzisiejszego dnia.

Od początku swojego istnienia Tamiya skupiała się na produkcji modeli plastikowych oraz wyrobów dedykowanych modelarzom, takich jak farbki modelarskie, pędzle, kleje, washe, narzędzia ułatwiające prace przy modelach i wiele więcej.

Przyznam się, że jest to jeden z moich ulubionych producentów modeli i z przyjemnością sięgam po modele wyprodukowane właśnie przez Tamiyę, ponieważ odznaczają się one wysoką jakością wykonania i doskonałym spasowaniem. Oczywiście czasami zdarzą się gorzej spasowane części, ale są to na tyle marginalne różnice, że wystarczy kilka ruchów pilniczkiem, żeby je zniwelować.

Początkowo Tamiya skupiała się na produkcji modeli czołgów, samolotów oraz statków, ale wraz z rozwojem technologii rozszerzyła działalność o modele RC samochodów i czołgów. Firma jest jednocześnie prekursorem produkcji modeli czołgów i pojazdów pancernych w skali 1:48, która do tej pory była charakterystyczna w modelarstwie dotyczącym samolotów.

Osobiście jednak wolę składać modele czołgów w skali nie mniejszej niż 1:35, ale od czasu do czasu można sięgnąć po coś mniejszego. Za dużą popularnością modeli Tamiya przemawia także szeroka gama farb akrylowych, olejnych oraz farb w sprayu, które swoją gamą obejmują niemal każdy możliwy kolor. Do tego dochodzą kleje z najwyższej półki oraz różnorodne narzędzia ułatwiające klejenie i obrabianie modeli.

Od razu wspomnę, że narzędzia sygnowane logiem Tamiya nie należą do najtańszych, jednak jakość ich wykonania wynagradza ich cenę – po prostu firma zachowuje odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Modele Tamiya są idealnym wyborem na początek przygody z modelarstwem. Dzięki doskonałemu spasowaniu części sklejanie modeli tego producenta jest czystą przyjemnością, a jeżeli lubicie dodatkowo tworzyć dodatkowe akcesoria do modeli, to również będziecie mieli pole do popisu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że to właśnie modele Tamiya warto polecać na pierwsze modele, jest skala dostępnych w ofercie modeli.

Wśród nich znajdziemy wszystkie najpopularniejsze skale modelarskie bez względu na to czy interesują nas modele samolotów, modele czołgów, modele samochodów itp. W przypadku modeli czołgów (i nie tylko) tym, co wyróżnia tego producenta, jest dodawanie do niemal każdego modelu, także figurek prezentujących załogę danego pojazdu, co jest dodatkowym bonusem, zwłaszcza jeżeli lubicie sklejać i malować ludzkie figurki.