Lindberg logo

Lindberg

Rok założenia: 1933
Kraj: USA

Lindberg jest amerykańskim producentem modeli plastikowych, który powstał w 1933 roku w Nowym Jorku. Założycielem firmy był Paul W. Lindberg, który działalność rozpoczął od tworzenia planów latających modeli, które pojawiały się w magazynie Popular Aviation. Po jakimś czasie w sprzedaży pojawiły się również zestawy umożliwiające budowę modeli samolotów.

Po II wojnie światowej Lindberg połączył siły z firmą Olsen. Pierwszym owocem tej współpracy były zestawy plastikowych modeli samolotów, które do sprzedaży trafiły pod marką O-Lin. Pierwszy model, który się ukazał w sprzedaży, to P-80-B Shooting Star.

Po tym, jak Lindberg rozpoczął samodzielną produkcję zmienił on nazwę tego modelu na F-80-C. w późnych latach 50 nazwę Lindberg w pełni zastąpiła nazwa O-Lin. Firma skupiła się na produkcji modeli samolotów zabytkowych, nowoczesnych, samolotów wojskowych oraz pasażerskich.

Po raz pierwszy do oferty trafiły również lotniskowce. Pewną innowacją były specjalnie zaprojektowane pudełka modeli, które zawierały duże okienka celofanowe. Pozwalały one klientom zobaczyć wszystkie plastikowe części, z których składa się model jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Kolejne innowacje przyniosły lata 60, w których do oferty trafiły również modele samochodów w skali 1:24. Były to głównie modele hot rodów. Dla mniej zaawansowanych powstały modele w skali 1:32, wśród których pojawił się model Ford roadster oraz dragster w skali 1:8. Oprócz modeli Forda do kolekcji trafiły również modele Bugatti Royale i Mercedes SSK.

Przez następne 40 lat firma Lindberg skupiała się na produkcji modeli samochodów. W roku 2000 oferta firma została rozszerzona o modele Dodge Charger w skali 1:24 (również w wersjach policyjnych).

Na dzień dzisiejszy w ofercie producenta Lindberg znajduje się ponad 1000 modeli niemal z każdej kategorii. Wśród nich znajdziemy modele statków, okrętów wojennych, modele samolotów, modele samochodów, modele motocykli, modele czołgów, modele śmigłowców, a nawet modele dinozaurów.

W 2013 roku, Lindberg Models został kupiony przez Round 2 LLC, amerykańskiego producenta modeli, który skupia się na produkcji modeli klasycznych i popularnych modeli z przeszłości.