Flakpanther w/8.8cm Flak 41 w skali 1/35 – Trumpeter

Producent: Trumpeter
Skala: 1/35
Kod produktu: 09530
Premiera: 2020

  1. Flakpanther w/8.8cm Flak 41 – zawartość pudełka
  2. Galeria zdjęć Flakpanther w/8.8cm Flak 41 – zawartość pudełka

Flakpanther w/8.8cm Flak 41 to prototypowy nazistowski czołg, który nigdy nie powstał w rzeczywistości. Można powiedzieć, że jego istnienie ograniczało się tylko do kartki papieru. Jednak nie oznacza to, że nie można z takiego projektu zrobić całkiem udanego modelu. Właśnie po ten prototyp sięgnął Trumpeter i w 2020 roku wypuścił na rynek ten właśnie model w skali 1/35.

Pierwsze co rzuca się w oczy, patrząc na ten model, to dość nieproporcjonalna wieża w stosunku do reszty elementów, które są już bardziej typowe dla modeli czołgów z okresu II wojny światowej. O budowie czołgu napiszę nieco więcej we wpisie odnoszącym się do składania całego modelu, a teraz skupię się na tym, co znajduje się w pudełku z modelem. Już same gabaryty pudełka mogą zdradzić, że mamy do czynienia z modelem, który będzie większy od klasycznych modeli w skali 1/35.

Flakpanther w/8.8cm Flak 41 – zawartość pudełka

W pudełku z modelem znajdziemy:

    • 21 wyprasek,
    • dolną wannę,
    • dwie blaszki z elementami fototrawionymi,
    • jedną miedzianą linkę.

Niestety w zestawie nie znajdziemy żadnych kalkomanii, zapewne przez wzgląd na to, że mamy do czynienia tylko z prototypem. Od razu wyjaśnię, że wśród tych 21 wyprasek aż pięć jest dedykowana elementom, z których zbudujemy gąsienice, natomiast kolejne cztery wypraski zawierają elementy zawieszenia łącznie z kołami. Koniec końców zgodnie z informacją zamieszczoną na pudełku, cały model składa się z ponad 1200 elementów.

Miedziana linka - flakpanther
Krawędź dolnej wanny - flakpanther
Blaszki fototrawione - flakpanther
Elementy zawieszenia - flakpanther
Spód dolnej wanny - flakpanther
Detale góry wanny - flakpanther

Jeśli odjąć od wszystkich wyprasek te poświęcone zawieszeniu i gąsienicom, to znaczna część elementów stanowi wyposażenie wnętrza wieżyczki, gdzie znajduje się działo, które zostało całkiem dobrze odwzorowane (a przynajmniej sądzę tak na podstawie jakości elementów w wypraskach). Od razu widać, że model Flakpanther w/8.8cm jest nastawiony na dbanie o każdy detal, nawet wewnątrz, a może przede wszystkim wewnątrz.

Elementy do wnętrza wieżyczki - flakpanther
Mocowanie działa - flakpanther
Pociski i inne wyposażenie - flakpanther

Na pierwszy rzut oka ilość elementów może nieco odstraszyć mniej doświadczonych modelarzy, ale pamiętajmy o tym, że większość czasu składania zostanie poświęcona na same gąsienice, których samo wycinanie i obrabianie zajmie dobrych kilka godzin. Jeżeli nie lubicie takiej dłubaniny, to odradzam zakup tego modelu. Według instrukcji każda gąsienica składa się z 98 ogniw, a do każdego ogniwa trzeba jeszcze przykleić po dwie wypustki. Czyli jedna gąsienica składa się niemal z 300 elementów. Skoro cały model składa się z nieco ponad 1200 elementów, to łatwo policzyć, że same gąsienice stanowią połowę elementów wchodzących w skład zestawu.

Wypraska z gąsienicami - flakpanther
Ogniwa gąsienic - flakpanther
Wypustki do gąsienic - flakpanther

Wszystkie elementy w wypraskach są bogate w detale i widać dużą dbałość o szczegóły, chociaż muszę przyznać, że niektóre elementy są bardzo delikatne. W trakcie składania miałem delikatny problem ze spasowaniem kilku elementów, i przy składaniu małego elementu zawieszenia pękł jeden mały element. Na szczęście nie było to całkowite pęknięcie, i potraktowanie elementu klejem rozwiązało problem.

Małe elementy modelu - flakpanther
Detale zawieszenia - flakpanther
Tylna część wanny - flakpanther

Na więcej uwag i końcowych opinii pozwolę sobie we wpisie, gdzie będę opisywał cały przebieg składania modelu. Mam nadzieję, że dobra jakość wyprasek i ich detale będą dobrze oddane w poniższej galerii. A jeśli zamiast galerii wolicie zobaczyć film z zawartością pudełka, to zapraszam Was na swój kanał na YT lub bezpośrednio poniżej, będziecie mogli go obejrzeć.

Wymiary modelu po złożeniu: 281.1 mm x 93.8 mm

Galeria zdjęć Flakpanther w/8.8cm Flak 41 – zawartość pudełka