Revell logo

Revell

Rok założenia: 1943
Kraj: Stany Zjednoczone

Nie ma chyba na świecie fana modelarstwa, który nie słyszałby o firmie Revell. Mało tego… będąc modelarzem, wstydem byłoby nie złożyć nigdy modelu od tego producenta. Jest to jeden z najdłużej działających producentów modeli plastikowych. W moim zestawieniu dłuższą historią może pochwalić się tylko brytyjski Airfix.

Revell jest firmą założoną w 1943 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w małej wsi Elk Grove Village w stanie Illinois. Od początku swojej działalności firma skupiała się na tworzeniu modeli plastikowych. W związku z tym, że jest to jeden z najdłużej działających producentów modeli, nikogo nie powinno dziwić, że oferuje on modele niemal z każdej możliwej kategorii.

Często bywa tak, że idąc do sklepu modelarskiego większość dostępnych modeli stanowią właśnie te od Revell’a i nie ma w tym nic dziwnego, bo wśród dostępnych modeli Revell’a znajdziemy samoloty wojskowe, pasażerskie, akrobatyczne, sterowce, wszelkiej maści statki i okręty podwodne, okręty wojskowe, samochody osobowe, sportowe, zabytkowe, ciężarówki, czołgi, pojazdy znane z serii filmów Star Wars i wiele więcej. Właśnie dzięki serii poświęconej gwiezdnej sadze Revell zyskał uznanie, także wśród fanów tej serii i wszystkie modele wydawane z logiem Star Wars rozchodzą się niemal na pniu.

Przez jakiś czas marka Revell była mylona z niemiecką firmą, która powstała pod tą samą nazwą i zajmowała się tą samą tematyką. Posiadała nawet stronę internetową z modelami sygnowanymi logo Revell, która była dostępna tylko w języku niemieckim. W 2012 roku niemiecka firma została przejęta przez oryginalnego producenta ze Stanów Zjednoczonych.

Sam wiele lat temu, gdy otrzymałem swój pierwszy model plastikowy, to był on wyprodukowany właśnie przez producenta Revell. Tak długa obecność na rynku może świadczyć o wysokiej jakości wykonania modeli i jest to prawda, bo modele Revell charakteryzują się dużą dbałość o szczegóły, a spasowanie poszczególnych elementów stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Jednak należy pamiętać, że przy tak bogatej ofercie i asortymencie mogą pojawić się wpadki związane z jakością wykonania, a czasami mogą trafić się zupełnie inne wypraski niż model prezentowany na pudełku (nie ma się jednak co zrażać, ponieważ takie sytuacje zdarzają się w jednym na kilka tysięcy przypadków).

Oprócz samych modeli Revell w swojej ofercie posiada również własne linie farbek modelarskich, wszelkiej maści chemię modelarską od klejów, rozpuszczalników i płynów czyszczących na narzędziach modelarskich kończąc. Część wydawanych modeli, które skierowane są do początkujących modelarzy, zawiera w zestawie klej oraz podstawowe kolory farbek.

Nowsze modele tego producenta posiadają na opakowaniu stopień skomplikowania danego modelu. Nie radzę się nim sugerować, ale jeżeli ktoś przykłada uwagę do takich rzeczy, to taka ocena może być wyznacznikiem przy wyborze swojego pierwszego modelu.