UM logo

UM (Uni Models)

Rok założenia: 2000
Kraj: Ukraina

UM jest ukraińskim producentem modeli plastikowych, który powstał w 2000 roku dzięki grupie entuzjastów modelarstwa, którzy postanowili stworzyć własne modele w oparciu o swoje doświadczenie modelarskie. UM jest skrótem od słów Uni Models. Firma specjalizuje się w produkcji historycznych modeli wojskowych.

Początkowo UM koncentrował się na produkcji modeli w skali 1:72, ale wkrótce rozszerzył swoją ofertę o modele w innych skalach, takich jak 1:35 oraz 1:48, choć są to raczej pojedyncze sztuki modeli, jeśli weźmiemy pod uwagę pełną ofertę katalogową tego producenta. W sumie od początku swojej działalności UM stworzyło 238 modeli, z czego 21 to modele w skali 1:48.

Wśród modeli w skali 1:48 znajdziemy modele samolotów, modele czołgów oraz modele ciężarówek wojskowych. Modeli wykonanych w skali 1:35 jest jeszcze mniej, bo zaledwie cztery i są to modele takie, jak:

– BMP-3,

– Armored troop-carrier BTR-152D,

– MT-LB,

– Medium tank T-55AD1.

Modele Uni Models cieszą się uznaniem wśród modelarzy ze względu na wysoką jakość wykonania, dbałość o detale oraz oryginalne i nietypowe tematy. Większość modeli przedstawia maszyny wojskowe z okresu I oraz II wojny światowej, ale znajdziemy również nieco bardziej współczesne maszyny. Obecnie UM jest jednym z czołowych producentów modeli plastikowych w Europie Wschodniej i wypuszcza wiele nowych modeli każdego roku.