Kovozavody Prostejov logo

Kovozavody Prostejov

Rok założenia: 1968
Kraj: Czechy

Kovozavody Prostejov jest czeskim producentem modeli lotniczych. Firma powstała w 1968, jeszcze w czasach Czechosłowacji, jako wytwórnia metalowych części do maszyn rolniczych. Dopiero w 1989 roku znała się znana, jako zakład produkujący modele i części z tworzyw sztucznych. Główna siedziba firmy mieście się w Křenice koło Říčan.

W początkowym okresie swojego istnienia producent skupił się na tworzeniu elementów wyposażenia wnętrz samolotów, takich jak siedzenia, deski rozdzielcze oraz urządzenia radiowe. Dopiero w latach 90 firma skoncentrowała swoją działalność na produkcji modeli lotniczych, które produkowane są do dzisiaj.

Wśród modeli dostępnych w ofercie Kovozavody Prostejov znajdziemy wiele unikalnych modeli z okresu I oraz II wojny światowej, ale nie zabrakło również miejsce dla współczesnych maszyn. Uwagę modelarzy mogą zwrócić modele pierwszych samolotów, takich jak np.:

– G-101/SG-1/SG38/TX.I,

– Schulgleiter SG 38,

– ŠK-38 „Komár”,

– Schulgleiter SG 38.

Modele samolotów to nie jedyne modele wytwarzane przez producenta. W jego bogatej ofercie, na którą składa się ponad 400 modeli znajdziemy również modele śmigłowców, a nawet modele szybowców. Obecnie Kovozavody Prostejov produkuje modele lotnicze w różnych skalach, w tym samoloty wojskowe i cywilne, choć większość dostępnych modeli produkowana jest w skali 1:72. Firma znana jest z wysokiej jakości swoich produktów oraz szczegółowych detali modeli z elementami fototrawionymi i żywicznymi.

Firma posiada wiele licencji na produkcję modeli, w tym m.in. od Boeinga, Fokkera, Aero Vodochody, Avia czy Cessny. W ostatnich latach firma Kovozávody Prostějov stała się jednym z czołowych producentów modeli plastikowych w Czechach oraz w Europie, a jej modele cieszą się dużą popularnością wśród modelarzy.

W 2009 roku firma wprowadziła na rynek nową serię modeli oznaczoną jako „Limited Edition”, zawierającą modele samolotów wojskowych o większej liczbie części i bardziej skomplikowanym montażu.