Pomimo tego, że Sidolux nie jest w żaden sposób związany z modelarstwem, a w zasadzie nie powinien być, to jednak często można natknąć się na różne tutoriale i poradniki modelarskie, gdzie zaleca się stosowaniu Sidoluxu, jako zamiennika lakieru. Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy warto, jest sięgać po ten płyn w ramach prac z modelami, należy najpierw odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie…

Czym jest Sidolux

Sidolux to marka środków czyszczących, które są przeznaczone do usuwania zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni, w tym m.in. podłóg, mebli czy armatury łazienkowej. Twórcy opracowując ten środek raczej nie myśleli o możliwości wykorzystania go w modelarstwie. Jednak zdarzają się modelarze, którzy będą upierać się przy tym, że Sidolux można wykorzystać, jako tańszy zamiennik bezbarwnego matowego lakieru, który po nałożeniu, będzie stanowił warstwę ochronną dla farby.

Sam płyn jest stworzony na bazie detergentów oraz takich środków chemicznych, które pomagają rozpuszczać i usuwać tłuste i brudne plamy z różnych powierzchni, w zależności od tego, jaki płyn wybierzemy.

Produkty Sidolux są dostępne w różnych wariantach, w tym w sprayu, w płynie, a także w formie żelu. Niektórzy modelarze, jak już sięgają po produkty Sidolux, to zazwyczaj jest to płyn do mycia podłóg.

Czy Sidolux może uszkodzić model

Już sam fakt, że Sidolux jest środkiem czyszczącym, może świadczyć o tym, że w trakcie zastosowania go bezpośrednio na model może dojść do jego uszkodzenia. Oczywiście może, ale nie musi. Sam kiedyś testowałem zastosowanie Sidoluxu bezpośrednio na modelu i o ile nie został on uszkodzony, tak po cienkiej warstwie nie było możliwości dalszego malowania, ponieważ w niektórych miejscach powstały zacieki, które odznaczały się na kolejnych warstwach farby.

Czym jest Sidolux

Osobiście nie polecam stosowania Sidoluxu na model, jako taniego zamiennika dla bezbarwnego lakieru. Zamiast próbować zaoszczędzić 10 zł, lepiej jest dopłacić i kupić normalny lakier modelarski, który nie będzie powodował problemów przy nakładaniu i nie uszkodzi modelu.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest wiele poradników, jak używać Sidoluxu zamiast lakieru bezbarwnego, jako wykończenia, ale w tym przypadku, będę jednak zwolennikiem korzystania z dedykowanych lakierów. Ewentualnie jako zamiennik można wykorzystać zwykły lakier bezbarwny, żeby uniknąć zabawy z Sidoluxem.

W modelarstwie stosuje się specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji modeli, które są bezpieczne dla powierzchni modeli i nie powodują ich uszkodzenia. Niektóre z tych preparatów to np. płyny do czyszczenia i polerowania modeli, aerozole do usuwania pyłu z modeli, specjalne woski i lakiery do ochrony powierzchni modelu przed zarysowaniami i uszkodzeniami, które lepiej sprawdzą się w pracach modelarskich, niż środek do czyszczenia.

Jeśli jednak mimo wszystko chcecie skorzystać z Sidoluxu, to pamiętajcie o tym, że niektóre składniki chemiczne w produktach Sidolux mogą być agresywne dla niektórych powierzchni lub materiałów, dlatego zawsze przed ich zakupem sprawdzajcie ich skład, żebyście uniknęli zniszczenia efektów swojej pracy.