CMK logo

CMK

Rok założenia: 1992
Kraj: Czechy

CMK jest skrótem od Czech Master Kits. Jak wskazuje nazwa, firma została założona w Czechach w 1992 roku, jako filia firmy Special Hobby. W początkowym okresie swojej działalności CMK skupiało się na produkcji zestawów elementów dodatkowych do modeli odlewanych z żywicy.

W późniejszym okresie firma dodała do oferty również zestawy modeli plastikowych, zestawy z detalami, akcesoriów do modeli wykonanych z metalu oraz narzędzi ułatwiających składanie modeli. Oprócz samych narzędzi i modeli CMK wydaje również książki poświęcone modelarstwu. W ofercie producenta znajdziemy modele i dodatki do modeli wykonane w skali 1:32, 1:35, 1:48, 1:72 oraz 1:200. W specjalnej ofercie producenta, pod nazwą CMK Maritime znajdują się zestawy żywiczne do okrętów podwodnych.

Firma do dzisiaj tworzy nowe elementy do wykańczania modeli, i to właśnie dodatki do modeli stanowią trzon ich działalności. Największą popularnością w ich ofercie cieszą się części zamienne do modeli samolotów, takie jak koła oraz elementy wyposażenia kokpitów.

Wszystkie produkowane przez CMK elementy i modele cieszą się sporą popularnością ze względu na dokładność ich wykonania i szeroki wybór dostępnych elementów. Ze względu na realistyczne odwzorowanie drobnych detali dodatkowe elementy są cenione wśród doświadczonych modelarzy, którzy wykorzystują je do dekoracji dioram oraz wykańczanych modeli.