Copper State Models logo

Copper State Models

Rok założenia: 1996
Kraj: USA

Firma Copper State Models została założona w 1996 roku w Arizonie. Założycielem firmy był Eric R. Hight, który był pasjonatem modelarstwa i po przejściu rodziców na emeryturę wspólnie postanowili sprzedać rodzinną firmę. Eric zdecydował się podążać własną ścieżką i był gotów na założenie własnej firmy produkującej modele.

Impulsem do tego był powrót do tego hobby po 25-letniej przerwie. Nazwa firmy Copper State Models (w skrócie CSM) pochodzi od określenia Arizony, która znana jest także, jako Copper State. Logo firmy stanowi kontur tego stanu wraz z wkomponowaną flagą stanową.

Początki działalności firmy nie były łatwe i ograniczały się do tworzenia modeli na zlecenie. Niestety proces tworzenia pojedynczych modeli był zbyt powolny i nie dawał specjalnych rokowań na przyszłość. Eric zdawał sobie z tego sprawę, więc skonsultował się ze swoim przyjacielem, który również zajmował się tworzeniem modeli.

Posiadał on firmę The Model Car Garage, która specjalizowała się w produkcji wysokiej jakości modeli i detali do modeli samochodów. Największą pasją Erica było modelarstwo z okresu I wojny światowej, ponieważ zauważył on dużą lukę w tym segmencie.

Widząc swoją szansę w tej niszy, Eric postawił wszystko na jedną kartę i rozpoczął masową produkcję modeli z tego właśnie okresu. Nie obyło się bez przeszkód. Największą z nich było znalezienie dostawców, którzy byliby w stanie dostarczać odpowiedniej jakości materiały do tworzonych modeli.

Głównie chodziło o elementy fototrawione. Gdy już udało się rozwiązać ten problem, pojawił się kolejny związany z kalkomanią. Ale i tą przeszkodę udało się ominąć. W ten sposób narodziły się pierwsze zestawy pod szyldem Copper State Models. Eric skupił się również na reklamie i dosyć szybko pojawiły się pierwsze recenzje modeli w czasopismach modelarskich.

Kluczową rolę w produkcji modeli Copper State Models odgrywa jakość i dbałość o każdy szczegół. Eric przykładał do tego wielką uwagę ze względu na to, że pasjonuje się historią I wojny światowej oraz maszynami wykorzystywanymi w tamtym okresie. Jakość była też kluczowa z tego względu, że firma CSM, była jednym z niewielu producentów tworzących modele z tego okresu, więc nie mogła pozwolić sobie na wpadkę.

W ofercie firmy znajdziemy modele pojazdów pancernych z okresu I wojny światowej w skali 1:35 oraz modele samolotów z tego samego okresu w skali 1:32. Pomimo tego, że Eric przeszedł już na emeryturę, to firma cały czas funkcjonuje pod nowym kierownictwem i cały czas w ofercie pojawiają się nowe modele.