Cobi logo

Cobi

Rok założenia: 1987
Kraj: Polska

Cobi jest polskim producentem klocków, które można nazwać polską odpowiedzią na klocki lego. Firma powstała w Warszawie w 1987 roku, natomiast w Mielcu znajduje się zakład produkcyjny, więc klocki w pełni są produkowane w naszym kraju. Jednak dlaczego umieściłem producenta klocków na stronie, która jest poświęcona modelarstwu?

Wszystko przez wzgląd na to, że początki działalności firmy związane są właśnie z tworzeniem form wtryskowych służących do produkcji modeli. Na początku swojego istnienia na rynku firma Cobi, jeszcze działając pod firmą Ertrob, zajmowała się wprowadzaniem na polski rynek zagranicznych marek zabawek, wśród których znajdowały się m.in.: resoraki Matchbox oraz zabawki od Hasbro.

Tym co wyróżnia Cobi na tle lego jest to, że polski producent nie unika tworzenia modeli pojazdów wojskowych. W bogatej ofercie nazwanej „Cobi SMALL ARMY” znajdziemy modele takich czołgów, jak:

– Czołg lekki 7TP,

– M36 Jackson,

– M4 Sherman (seria World of Tanks),

– T-34-85 Rudy 102.

Tematyka modeli wojskowych Cobi nie ogranicza się tylko do II wojny światowej. W ofercie znajdziemy również modele z okresu wojny w Wietnamie, wojny w Korei oraz modeli z okresu I wojny światowej. Część modeli z klocków posiada również skalę, w jakiej została zbudowana, jednak są to pojedyncze produkty.