Zlinek logo

Zlinek

Rok założenia: 1996
Kraj: Czechy

Zlinek to czeski producent modeli plastikowych, który specjalizował się w produkcji modeli samolotów. Firma powstała w 1996 roku i działała na rynku do 2011 roku. Jej założycielem był Vladimir Zlinski, który był zapalonym modelarzem i od zawsze chciał stworzyć własną markę modeli. Pierwszymi modelami, jakie zostały wypuszczone na rynek pod marką Zlinek, to modele samolotów Messerschmitt Bf 109 G-10/R2 oraz Avia S-99.

Większość modeli samolotów wyprodukowanych przez producenta powstała w skali 1:72. Wyjątek stanowił zaledwie jeden model „Jak-9DD/K/T”, który został wyprodukowany w skali 1:48. Modele Zlinek charakteryzowały się wysoką szczegółowością oraz wiernym odwzorowaniem oryginalnych konstrukcji. Niestety zbyt wolne wypuszczanie na rynek nowych zestawów sprawiło, że firma nie miała szans w starciu z większymi producentami modeli.

W ciągu wszystkich lat swojej działalności Zlinek wypuścił na rynek zaledwie 7 modeli samolotów:

– Jak-9DD/K/T,

– Tu-2 As-82FN,

– Petlyakov Pe-2,

– Petlyakov Pe-3,

– Avia S-99,

– Messerschmitt Bf 109 G-10/R2,

– IL-2 AM-38F (1943/1944).

Część z powyższych modeli została wydana w kilku wariantach, które różniły się między sobą tylko rodzajami kalkomanii i drobnymi detalami. Firma zakończyła swoją działalność w 2011 roku. Modele tego producenta obecnie są ciężko dostępne w oficjalnej sprzedaży, więc chcąc posiadać jakiś model samolotu od tego producenta, należy szukać go na aukcjach internetowych.