EBBRO logo

EBBRO

Rok założenia: 1998
Kraj: Japonia

EBBRO jest japońskim producentem modeli. Firma została założona w 1998 roku w japońskim mieście Shizuoka. Na początku swojej działalności firma skupiała się na tworzeniu modeli japońskich samochodów wyścigowych w skali 1:43. Modele były rozprowadzane na całym świecie, co pozwoliło na szybkie zdobycie solidnej bazy klientów, jednak bez odpowiedniej reklamy nie udało im się podbić i zdominować zagranicznych rynków.

W ciągu pierwszych 20 lat istnienia na rynku firma sprzedała ponad 2800 sztuk modeli. Czy jest to imponujący wynik? Według mnie nie, ale wszystko zależy od tego, jak na to patrzeć. Pamiętajmy, że mówimy tu o konkretnej kategorii modeli, która nie każdego pasjonuje.

Obecnie cała produkcja modeli została przeniesiona do Chin, co nie wpłynęło negatywnie na jakość wykonania modeli. Obecnie do oferty EBBRO trafiają również modele samochodów wyścigowych nie ograniczające się tylko do Japonii. Wśród nich znajdziemy modele takich samochodów, jak:

– Lotus 33 z 1965 roku,

– Lotus 49C z 1970 roku,

– Lotus 49B z 1969 roku.

Producent postanowił jednak nie ograniczać swojej oferty tylko do samochodów wyścigowych. W późniejszym okresie wśród modeli EBBRO mogliśmy znaleźć również fabrycznie produkowane samochody, m.in. Citroën DS21, Citroën DS19, a nawet BRC 40 BRITISH Troop, który został stworzony we współpracy z Asuka Model.

Jakiś czas temu firma zaprzestała produkcji modeli w skali 1:43, a do oferty trafiły modele w skali 1:18, 1:20 oraz 1:24, które przypadły modelarzom bardziej do gustu. Oprócz samych modeli samochodów w ofercie EBBRO możemy znaleźć również modele silników samochodowych oraz części z detalami do tych silników.