Eureka XXL logo

Eureka XXL

Rok założenia: 2002
Kraj: Polska

Eureka XXL jest polskim producentem zestawów i akcesoriów do modeli plastikowych. Została założona przez Stefana Frankiewicza głównie ze względu na wiele próśb płynących ze strony stowarzyszenia modelarzy. Wielu modelarzy pytało o przedmioty, które były produkowane indywidualnie przez założyciela jeszcze przed powstaniem firmy Eureka XXL.

Chcąc wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, rozpoczęło się poszukiwanie firm, które będą chciały podjąć współpracę w zakresie dystrybucji artykułów. Niestety poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ większość firm chciała po prostu skopiować pomysły. W ten właśnie sposób narodziła się firma Eureka XXL – Modellers Accessories.

Początkowo Eureka XXL skupiała się na produkcji akcesoriów modelarskich, takich jak zestawy z metalowymi elementami oraz fototrawione elementy do modeli pojazdów wojskowych. W ciągu kilku lat firma zdobyła uznanie wśród modelarzy dzięki wysokiej jakości swoich produktów oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym.

Pierwszym opatentowanym modelem, który został stworzony przez firmę była ręcznie wykonana linka holownicza do modelu M2A2 Bradley z 1998 roku. Z czasem do oferty trafiały coraz bardziej unowocześnione i wzbogacane o nowe detale (takie jak żywiczne oczka) linki holownicze. Oferta firmy skierowana jest w głównej mierze do sklepów oraz hurtowni modelarskich.

Nie jest to jednak żadna przeszkoda, ponieważ produkty firmy bez problemu możemy znaleźć na półkach sklepów modelarskich. Eureka XXL jest obecnie jednym z wiodących producentów akcesoriów modelarskich w Polsce i eksportuje swoje produkty do wielu krajów. Głównymi rynkami zbytu są Europa, Ameryka Północna, rynki azjatyckie oraz Australia.