Hasegawa logo

Hasegawa

Rok założenia: 1941
Kraj: Japonia

Hasegawa jest japońskim producentem modeli plastikowych, którego początki sięgają 1941 roku. Jednak na wejście na rynek modeli plastikowych zwlekała do 1961 roku. Siedziba firmy znajduje się w mieście Shizuoka. Ich główną gałęzią produkcji modeli były myśliwce oraz helikoptery. Z czasem firma wprowadziła do swojego modelarskiego portfolio, także modele samochodów cywilnych i sportowych, maszyn rolniczych, łodzi podwodnych, statków, fikcyjnych pojazdów oraz robotów.

Modele oferowane przez Hasegawę wyróżniają się wysoką dbałością o szczegóły, co jest szczególnie widoczne właśnie w modelach samolotów, gdzie dokładnie widać każdą linię podziału oraz ułożenia śrub. Powstanie każdego modelu poprzedzają szczegółowe wywiady oraz zbieranie materiałów w celu, jak najlepszego jego odwzorowania (jeżeli projekt dotyczy modelu istniejącego w rzeczywistości).

Pomimo ponad 80 lat istnienia na rynku cały czas starają się udoskonalać swoje modele. Jak sami mówią, każda nowo wydawana seria jest bardzo dokładnym odwzorowaniem rzeczywistych modeli. Każdy kolejny model ma mieć jeszcze lepsze odwzorowanie realnego kształtu oraz powierzchni. Oprócz przykładania uwagi do szczegółów i detali Hasegawa dba także o to, aby każdy model sygnowany ich logo charakteryzował się łatwością montażu oraz idealnym dopasowaniem każdego elementu.

Takie podejścia sprawia, że jest to idealny producent do polecenia na początek przygody, ponieważ oprócz tego, że całkiem przyjemnie składa się ich modele, to dzięki tej dbałości o każdy szczegółów, bardzo dobrze się je również maluje. Wśród bogatej oferty Hasegawy każdy modelarz znajdzie coś dla siebie, bez względu czy dopiero zaczynamy przygodę z modelarstwem, czy jest już doświadczonym modelarzem.

Jeżeli chodzi o skale modeli dostępnych w ofercie producenta, to w każdej możemy liczyć na jakiś model od tego producenta. Ich oferta jest tak rozległa, że ciężko trafić na sklep modelarski, który nie będzie dysponował, chociaż kilkoma produktami Hasegawa.

Obecnie produkty firmy importowane są do Ameryki Północnej przez jeden z oddziałów firmy Hobbico. Do 2010 firma współpracowała również z producentem Dragon Models, ale ich drogi się rozeszły.

Oprócz tworzenia własnych serii modeli Hasegawa importuje również do Japonii modele firmy Revell. Część z nich trafia na rynek pod oryginalną nazwą marki, a część jest rozprowadzana, jako produkty Hasegawa. Taka sama procedura obowiązuje również w drugą stronę. Często dochodzi do sytuacji, że Revell, który jest importerem modeli Hasegawa na rynek europejski, sprzedaje część modeli pod własną marką.