Plastyk logo

Plastyk

Rok założenia: 1945
Kraj: Polska

Plastyk jest polskim producentem modeli, który został założony w 1945 roku w Pruszkowie. Jest to zarazem najstarszy polski producent modeli, który produkuje modele samolotów, modele helikopterów oraz modele statków. Większość modeli samolotów oraz śmigłowców powstaje w skali 1:72, natomiast w przypadku modeli okrętów zastosowano skalę 1:500. W ofercie Plastyk znajdują się obecnie dwa modele okrętów i są to:

– Niszczyciel klasy „I” HMS „Harvester”,

– Niszczyciel klasy „I”.

Większość modeli produkowanych przez firmę Plastyk przedstawiają polskie maszyny lub posiadają polskie oznaczenia. Firma największą uwagę przykłada do wysokiej jakości wykonania modeli, tak aby w trakcie składania nie pojawiły się problemy ze spasowaniem poszczególnych elementów.

Do dzisiaj firma wyprodukowała niemal 200 różnych modeli. Część z nich przedstawia te same maszyny w różnych konfiguracjach. Wiele z modeli zostało już wycofanych ze sprzedaży i można je znaleźć tylko na internetowych aukcjach lub na targach modelarskich.

Tak jak wspominałem wcześniej, większość dostępnych modeli produkowana była w skali 1:72, jednak w ofercie znalazło się też miejsce dla modeli samolotów tworzonych w mniej popularnych skalach, takich jak np. 1:96, 1:120, 1:130, 1:154 lub 1:180.