Testors logo

Testors

Rok założenia: 1929
Kraj: USA

Testors jest amerykańską korporacją zajmującą się produkcją produktów dla hobbystów i rzemieślników. Firma jest jednocześnie jedną z najstarszych działających w tej branży, a jej początki sięgają 1929 roku. Dzisiaj produkty firmy sprzedawane są na całym świecie.

Założycielem firmy był Nils F. Testor, który jako młody imigrant ze Szwecji, kupił akcje firmy Rockford, która zajmowała się produkcją kleju „Karlson’s Klister”.

W tamtym okresie klej ten wykorzystywany był przez szewców do zaszywania damskich pończoch oraz naprawy obuwia. Gdy przyszły cięższe czasy Karlson musiał sprzedać swoje udziały w firmie i wrócić do Szwecji. Nils F.

Testor stwierdził, że jest to idealny moment na całkowite przejęcie firmy. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na klej było na tyle duże, że pozwoliło firmie stanąć na nogi.

Po przejęciu firma zmieniła nazwę z „Karlson’s Klister” na Testor Chemical Company. Sam klej również zmienił nazwę i od tamtej pory nazywał się Crystal Clear Household Cement, który stał się klejem uniwersalnym.

Dzięki nowej formule za jego pomocą można było sklejać domową porcelanę, wyroby szklane, skórę oraz inne produkty gospodarstwa domowego. Nie trzeba było długo czekać, aby firma zaczęła przynosić wielkie zyski.

W latach 30 XX wieku po klej sięgnęli również entuzjaści modelarstwa i szybko znaleźli zastosowanie kleju w swoich projektach. Nowa gałąź odbiorców pozwoliła na rozbudowę fabryk i zwiększenie produkcji. Przez następne 40 lat firma rozbudowała ofertę o farby akrylowe, farby emaliowe oraz specjalne farby do aerografów.

Wraz z upływem czasu do oferty Testors trafiły również modele plastikowe. W ofercie producenta znajdziemy modele wszystkich najpopularniejszych kategorii. Modele samolotów, modele samochodów, modele śmigłowców, modele ciężarówek, modele okrętów wojennych, a nawet pojedyncze elementy do wykończenia dioram. Wiele modeli dostępnych w ofercie producenta nie znajdziemy u innych producentów.

Testors posiada w ofercie dużo ciekawych modeli, które powinny zainteresować pasjonatów modeli samochodów z okresu międzywojennego oraz dawnych samochodów wyścigowych. Ciekawie prezentują się np. modele:

– 1935 Auburn 851,

– Turbo Go,

– Bonnie Buggy,

– Dyna Moe,

– Bugatti Coupe Napoleon.

W 1980 roku Testors został przejęty przez innego amerykańskiego producenta modeli RPM (jest również polski producent modeli o takiej samej nazwie), który w 1992 roku zmienił nazwę firmy na Testor Corporation. Testors kontynuował produkcję modeli, farb i narzędzi modelarskich, a w 2000 roku przejął również firmę Floquil, producenta farb akrylowych.

W 2019 roku firma Testors została sprzedana grupie prywatnych inwestorów i przestała produkować modele i farby pod własną marką. Jednakże wiele z produktów Testors jest nadal dostępnych pod innymi markami, takimi jak Model Master, Aztek, czy Pactra.