Bilek logo

Bilek

Rok założenia: 1951
Kraj: Czechy

Firma Bilek powstała w 1951 jeszcze w Czechosłowacji. Dokładnie w Hradcu Králové (obecnie Czechy). Producent początkowo zajmował się tworzeniem modeli samolotów w skali 1:48 oraz 1:72. Z upływem czasu do oferty trafiły również modele czołgów, pojazdów pancernych, samochodów wojskowych, modele śmigłowców oraz zestaw do dioram.

Większość dostępnych w ofercie modeli dotyczyła maszyn z okresu II wojny światowej, ale zdarzały się również bardziej współczesne zestawy, np.: F14-A Tomcat. W latach 50 i 60 Bilek był jednym z największych producentów modeli w Europie Środkowej. Oprócz samych modeli firma produkuje również kalkomanie i elementy wyposażenia do modeli samolotów różnych producentów.

Modele z oferty firmy Bilek największą popularnością cieszyły się w naszym kraju i pozostałych krajach bloku wschodniego. Producent działał prężnie na rynku modelarskich do końca lat 80. Na początku lat 90 Bilek przechodził przez trudności finansowe, które trwały aż do 2006 roku. To właśnie w tym roku firma została wykupiona przez firmę KOVO Hradec Králové.

Wykupienie uratowało firmę przed całkowitym upadkiem i pozwoliło na wznowienie produkcji modeli. Obecnie firma Bilek jest popularna na terenie Czech. Niestety w naszym kraju modele tego producenta są ciężko dostępne i trzeba sporo się naszukać, żeby znaleźć jakiś model dostępny od ręki.