Dragon logo

Dragon

Rok założenia: 1987
Kraj: Chiny

Dragon, a w zasadzie to Dragon Models Limited, to producent modeli, który może pochwalić się dosyć długą obecnością na rynku. Firma powstała w 1987 roku w Chinach i od początku swojej działalności zajmuje się produkcją modeli plastikowych. Początkowo firma Dragon skupiała się tylko i wyłącznie na produkcji modeli redukcyjnych samolotów, dzięki czemu może pochwalić się wieloma nagrodami w tym zakresie.

Plastikowe modele samolotów oferowane przez tego producenta zdobyły mnóstwo nagród w środowisku modelarskim, a ich jakość i przywiązanie do szczegółów sprawiły, że koncerny Boeing oraz Airbus mianowały firmę Dragon, jako oficjalnego dostawcę modeli pamiątkowych swoich samolotów.

Z czasem producent zaczął rozszerzać swoją ofertę o inne pojazdy. Teraz może pochwalić się także modelami czołgów, statków, samochodów, pojazdów historycznych takich, jak np.: zaprzęgi konne z okresu wojennego. Oprócz tego możemy także nabyć modele przedstawiające żołnierzy oraz pojazdy pancerne, które były wykorzystywane na wielu frontach.

W 1997 roku, czyli 10 lat po swoim debiucie Dragon Models Limited postanowiło rozszerzyć zakres swojej działalności i stworzyło limitowaną edycję modeli samolotów pasażerskich. Seria tych samolotów wydawana była pod nazwą Dragon Wings i była wykorzystywana w celach promocyjnych dla poszczególnych linii lotniczych. Pewna pula modeli wyprodukowanych w tej serii, była przeznaczona do sprzedaży również dla kolekcjonerów.

Pomysł ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem i 5 lat później (w 2002 roku) pozwolił na stworzenie kolejnej serii limitowanej. Tym razem serię nazwano Dragon Warbirds, a w jej skład wchodziły modele w skali 1:72, które prezentowały samoloty myśliwskie. Jednak w odróżnieniu od serii Dragon Wings, seria Dragon Warbirds w całości była skierowana do kolekcjonerów. Dragon Warbirds zawiera myśliwce z okresów drugiej wojny światowej oraz bardziej współczesne myśliwce, więc nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.

Kolejnym przełomowym rokiem dla firmy Dragon okazał się rok 2005. To właśnie w tym roku firma postawiła na postawienie milowego kroku polegającego na wykorzystaniu rewolucyjnej technologii odlewniczej, która pozwalała na produkcję niezwykle dokładnych i szczegółowych form wtryskowych. Nie bez powodu rok 2005 przez modelarzy nazywany jest świtem złotej ery modelarstwa. Dzięki zastosowanej technologii w końcu można było dokładnie odwzorować na modelach takie elementy, jak chociażby Zimmerit.

Niezwykła dokładność i dbanie o jakość przy produkcji poszczególnych serii sprawiły, że modele firmy Dragon cieszą się niezwykłą popularnością i często są wybierane przez wytrawnych modelarzy. Nic zatem dziwnego, że wypraski powstałe w fabrykach Dragon Models Limited możemy znaleźć w pudełkach takich marek jak Revell i Monogram na rynkach USA, Revell i Italerii na rynki europejskie oraz Hasegawa i GSI na rynki japońskie.

Firma Dragon Models Limited cały czas prężnie działa i pracuje nad nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami dla modelarstwa. Obecnie oprócz modeli plastikowych produkują także modele R/C, figurki akcji, modele z tworzyw sztucznych, odlewane przedmioty kolekcjonerskie oraz modele z żywic.