Monogram logo

Monogram

Rok założenia: 1945
Kraj: USA

Monogram to amerykański producent modeli plastikowych, który został założony przez Jacka Besser i Boba Rederth w 1945 roku w Chicago. Na początku działalności firma produkowała drewniane modele statków oraz modele samolotów.

Jednymi z podstawowych modeli ofertowanych w sprzedaży były okręty USS Missouri, lotniskowiec USS Shangri-La oraz niszczyciel USS Hobby. Głównym czynnikiem, który spowodował rozpoczęcie produkcji modeli plastikowych, był konkurent w postaci firmy Revell.

W 1953 Revell rozpoczął produkcję modeli plastikowych. Monogram nie chcąc zostawać w tyle, odpowiedział zupełnie nową serią, którą nazwał All Plastic. Pierwszymi dostępnymi w ofercie modelami, były modele samochodów. Nie chcąc poprzestawać tylko na samochodach, wkrótce do oferty trafiły również te modele, które wcześniej były produkowane z drewna.

Producent najdłużej zwlekał z wprowadzeniem do oferty plastikowych modeli samolotów. Modele samolotów cały czas były produkowane z drewnianej balsy. Dopiero po kilku latach zaczęto rozbudowywać modele o dodatkowe elementy wykonane z plastiku, aż do całkowitego przerzucenia się na plastik.

Pierwsze turbulencje dotknęły Monogram w 1984 roku, kiedy to dotychczasowy właściciel Mattel zaczął pozbywać się firm, które nie były związane z produkcją typowych zabawek. Monogram został zakupiony przez firmę Odyssey Partners. W tym samym roku Odyssey Partners zakupiło również innego producenta modeli – Revell Models. Obie firmy zostały połączone, a główna siedziba firmy została przeniesiona do Northbrook w stanie Illinois.

Połączone firmy Revell-Monogram w 1994 roku zostały przejęte przez firmę Hallmark Cards i w takiej formie funkcjonowały do 2007 roku. W tym samym roku firmy ponownie zmieniły właściciela. Tym razem trafiły do Hobbico Inc., który był producentem modeli samolotów sterowanych radiowo. W latach 1987-2005 zmieniono logo firmy. W tym czasie logo firmy Monogram funkcjonowało pod logiem Revell.

W momencie przejęcia przez Hobbico Inc postanowiono, że logo producenta Monogram zostanie całkowicie usunięte, a sama nazwa spółki zostanie przemianowana na Revell Group. Doszło więc do naturalnego wchłonięcia firmy Monogram przez Revell i tak firma funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie wszystkie modele produkowane przez firmę Monogram wydawane są pod logiem Revell.