HaT logo

HaT

Rok założenia: 1996
Kraj: USA

HaT jest amerykańskim producentem modeli plastikowych oraz metalowych. Firma została założona w 1996 roku przez Billa Horana w Las Vegas w stanie Nevada. Na początku swojej działalności firma skupiała się na produkcji figurek historycznych w skali 1:72, ponieważ w tamtych latach były one ciężko dostępne na terenie stanów zjednoczonych. Pierwsze modele wydawane przez HaT składały się głównie z zestawów figurek historycznych z różnych epok.

Wśród nich znajdowały się figurki m.in. z okresu starożytnego Rzymu, antycznej Grecji, wojen Napoleońskich oraz figurki żołnierzy z czasów II wojny światowej. W ciągu kilku lat firma zyskała popularność wśród modelarzy i kolekcjonerów figurek historycznych na całym świecie, a ich modele stały się znane ze swojej wysokiej jakości i dokładności detali.

W 2007 roku Hat został przejęty przez producenta figurek Strelets z Rosji, który przejął narzędzia i formy do produkcji figurek, aby móc kontynuować produkcję modeli Hat. Od tego czasu firma kontynuuje produkcję figurek historycznych w skali 1:72, a ich asortyment został poszerzony o modele z innych epok i kultur, takie jak wikingowie, średniowieczni rycerze, starożytni Egipcjanie i wiele innych. Hat jest uważany za jednego z najlepszych producentów figurek historycznych w skali 1:72.

Z czasem do oferty producenta trafiły również modele artylerii wojskowej, które także były produkowane w skali 1:72. Część z dostępnych modeli produkowana jest w skali 1:32, ale jest to zdecydowania mniejszość oferty. Wszystkie metalowe figurki są już po wstępnym malowaniu, i powinny być odpowiednie dla kolekcjonera, wargamera oraz hobbysty.

HaT cały czas największą uwagę przykłada do jakości oraz, jak największej autentyczności produkowanych figurek i modeli, dlatego cieszy się uznaniem wśród modelarzy i kolekcjonerów na całym świecie, a do ich oferty co jakiś czas trafiają zupełnie nowe modele.