Heller logo

Heller

Rok założenia: 1957
Kraj: Francja

Heller jest francuskim producentem wysokiej jakości modeli plastikowych, który na rynku działa już od 1957 roku. Firma powstała w małej miejscowości Trun w Normandii, a jej założycielem był Léo Fournier. Na przestrzeni ponad 60 lat swojej działalności firma dorobiła się także filii w innych miastach.

Choć w ofercie firmy znajdują się niemal wszystkie kategorie modeli, począwszy od współczesnych samochodów cywilnych oraz sportowych, poprzez pojazdy zabytkowe na myśliwcach kończąc, to przeglądając różne aukcje, od razu rzuca się w oczy fakt, że Heller upodobał sobie tworzenie modeli statków, żaglowców oraz krążowników.

W latach 60 i 70 XX wieku Heller stał się jednym z największych producentów modeli na świecie. Oferta producenta zawierała niemal każdą możliwą w tamtych czasach skale, co pozwoliło na zdominowanie rynku. Jednak nie uchroniło to firmy przed trudnościami finansowymi, które nadeszły w latach 80.

Właśnie z powodu problemów finansowych, Heller w 1986 roku, został sprzedany grupie holdingowej, która postanowiła zakończyć produkcję modeli i skoncentrować się na produkcji plastikowych artykułów gospodarstwa domowego. Taki stan zawieszenia trwał przez 4 lata do 1990 roku, kiedy to Heller został wykupiony przez prywatnych inwestorów, dzięki którym firma wznowiła produkcję modeli.

Modele Hellera do dzisiaj wyróżniają się wysoką jakością i dbałością o każdy szczegół. Nic zatem dziwnego, że firma cieszy się sporym uznaniem wśród modelarzy. Wypraski tworzone są z wysokiej jakości twardego plastiku, co zapobiega jego uszkodzeniom i żeby zniszczyć jakiś element w trakcie klejenia, trzeba się bardzo postarać.

Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem pierwszego modelu i celujecie np. w modele żaglowców, to z czystym sumieniem mogę polecić właśnie tego producenta. Produkty oferowane przez firmę Heller nie kończą się jednak tylko na modelach. Posiadają oni własną linię autorskich farb modelarskich oraz pędzli, które powinny usprawnić proces malowania i wykańczania modelu.