Hobby Boss logo

Hobby Boss

Rok założenia: 1993
Kraj: Chiny

Hobby Boss jest chińskim producentem modeli plastikowych, który został założony w 1993 roku. Od razu zaznaczę, że datę powstania określa się umownie, ponieważ producent pomimo tego, że działa pod swoją marką, to oficjalnie podlega pod koncern Zhongshan Yatai Electric Co., Ltd., który powstał właśnie w 1993 roku.

Modele produkowane przez firmę charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz wysoką jakością (chociaż nie wszystkie). Jest to również jeden z tych producentów, który nie ogranicza się tylko do podstawowych kategorii tworzenia modeli.

W ofercie Hobby Boss oprócz standardowych modeli samolotów, czołgów oraz statków możemy znaleźć również modele dział samobieżnych (moim faworytem w tej kategorii jest niemieckie działo DORA w skali 1/72), łodzi podwodnych, ciężarówek i pojazdów kołowych z okresu drugiej wojny światowej itp.

Firma posiada na tyle zróżnicowaną ofertę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie bez względu na to czy dopiero zaczynacie przygodę z modelarstwem, czy jesteście już doświadczonymi modelarzami. Czasami w sklepach można natrafić na zestawy modeli dedykowanych dla początkujących, które zawierają już klej modelarski oraz zestaw farb do pomalowania modelu zaraz po jego złożeniu.

Firma zdobyła już uznanie wśród modelarzy na całym świecie swoją szeroką ofertą oraz ciągłemu doskonaleniu linii produkcyjnych. Cały czas tworzone są nowe modele niemal w każdej dostępnej skali, choć od tych większych modeli w skali typu 1:16 radzę trzymać się z daleka, ze względu na to, że są to po prostu zabawki na baterie sprzedawane, jako modele do samodzielnego złożenia. Oczywiście w takich modelach nie uświadczymy żadnej elektroniki, tylko kiepsko spasowane elementy i śruby, które wykorzystuje się do skręcenia całości.

Każdy, kto orientuje się w jakości chińskich zabawek, zapewne będzie wiedział, jakiej jakości otrzyma model po złożeniu takiej zabawki. Śruby i gwintowanie otworów również pozostawiają wiele do życzenia i mówię tu o wrażeniach ze składania modelu T-34/85 w skali 1:16. Nawet złożenie gąsienic wymagało sporo zaparcia, bo spasowanie otworów odbiegało od jakichkolwiek standardów.