RFM logo

RFM

Rok założenia: 2013
Kraj: Chiny

RFM czyli Rye Field Model jest chińskim producentem modeli, który został założony w 2013 roku w Szanghaju. Za powstanie firmy odpowiada grupa entuzjastów i pasjonatów modelarstwa z wcześniejszym doświadczeniem w projektowaniu, produkcji oraz sprzedaży modeli. Głównym celem, jaki przyświecał założycielom firmy, było stworzenie modeli najwyższej jakości, które będą, jak najdokładniejsze i bogate w szczegóły.

Taki cel już od początku sprecyzował profil tworzonych modeli. RFM od początku swojego istnienia skupiło się na produkcji modeli tylko w jednej skali 1:35, a cała produkcja skupiała się na modelach czołgów oraz innych pojazdów wojskowych. Pierwsze modele Rye Field Model pojawiły się na rynku w 2014 roku i zostały bardzo dobrze przyjęte przez modelarzy.

Początkowo modele trafiające do oferty dotyczyły modeli z okresu II wojny światowej. Z czasem producent rozszerzył ofertę również o modele pojazdów bardziej współczesnych np.:

– U.S. Main Battle Tank M1A2 SEP V2 ABRAMS,

– M1 Assault Breacher Vehicle (ABV),

– RM-5090 JLTV,

– Canadian Leopard 2A6M CAN.

W katalogu modeli znajdziemy również jeden pojazd cywilny dostosowany do warunków militarnych i jest to model poczciwego garbusa – German Staff Car Type 82E. Oprócz samych modeli RFM produkuje również dodatki do gotowych modeli np. elementy do gąsienic, detale do wież czołgu itp. Oczywiście wszystkie te detale produkowane są w skali 1:35, tak samo jak modele załogi niemieckiego czołgu wraz z oficerem, które również znajdziemy w ofercie tego producenta.

W 2019 roku firma Rye Field Model została przejęta przez innego chińskiego producenta modeli – Thunder Model. Jednak nadal produkuje modele pod własną marką, a ich modele są nadal popularne wśród modelarzy na całym świecie.