Airfix logo

Airfix

Rok założenia: 1939
Kraj: Wielka Brytania

Airfix jest najstarszym brytyjskim producentem modeli plastikowych. Firma powstała w 1939 roku w Londynie. Za powstanie firmy odpowiada węgierski uchodźca wojenny Nicholas Kove, który przybył do Londynu przed wybuchem wojny. To właśnie Nicholas stworzył pierwszą wersję Airfix, choć początkowo firma nie zajmowała się produkcją modeli plastikowych.

Na początku produkcja kręciła się wokół gumowych i nadmuchiwanych zabawek dla dzieci. Właśnie od procesu produkcji zabawek firma wzięła swoją nazwę, Airfix. Dokładniej mowa tu o procesie wtłaczania powietrza do produkowanych zabawek, a przy okazji Nicholas chciał, aby jego firma znajdowała się na początku katalogów biznesowych, w których firmy uporządkowane były alfabetycznie. Właśnie w ten sposób narodziła się marka Airfix.

Pierwszy model plastikowy został wyprodukowany przez Airfix w 1952 roku i od tego czasu firma rozpoczęła masową produkcję modeli redukcyjnych. Początkowo firma skupiała się na modelach samolotów, ale z czasem rozszerzyła swoją ofertę i teraz można znaleźć produkty od Airfix wśród modeli samolotów, śmigłowców, samochodów, statków, okrętów wojennych, a nawet statków kosmicznych.

Jednak modele to nie jedyna gałąź działalności firmy. Z czasem Airfix nawiązało współpracę z firmą Humbrol, dzięki czemu do oferty trafiły również narzędzia modelarskie oraz chemia modelarska. Pod marką Airfix powstała również firma Quickbuild, która wypuściła serię modeli z klocków, które nie wymagają użycia kleju oraz farb. Ma to być idealne rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą dołączyć do społeczności modelarzy, a nie miały wcześniej styczności ze sklejaniem modeli.

Firma Airfix działa do dzisiaj i cały czas rozszerza swoje portfolio o nowe modele. Jedyną różnicą jest to, że produkcja nie odbywa się już na terenie Wielkiej Brytanii. Chcąc zmniejszyć koszty działalności, cała produkcja została przeniesiona do Indii. Na szczęście wraz z przeniesieniem produkcji do Indii nie spadła jakość oferowanych modeli i wszystkie modele z oferty Airfix charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Jest to producent, którego warto polecać na początek przygody z modelarstwem, ponieważ w swojej bogatej ofercie posiada mało skomplikowane modele, które będą idealnym wstępem dla mniej doświadczonych modelarzy.

Kolejnym wartym wspomnienia szczegółem jest ten dotyczący zestawów modeli kierowanych do początkujących modelarzy. Taki zestaw oprócz samego modelu zawiera, także wszystkie niezbędne do jego sklejenia akcesoria, czyli klej, pędzelek i farby. Oprócz prostych modeli Airfix oferuje także bardziej skomplikowane zestawy, które wyróżniają się bardzo wysoką dbałością o każdy szczegół. Z pewnością każdy modelarz znajdzie dla siebie coś interesującego przeglądając ofertę modeli od Airfix.