Skif logo

Skif

Rok założenia: 1997
Kraj: Ukraina

Skif to ukraiński producent modeli plastikowych, który rozpoczął swoją działalność w 1997 roku w mieście Charków. Firma od początku swojego istnienia skupiała się na produkcji modeli w dwóch skalach 1:35 oraz 1:72. Wszystkie modele dostępne w ofercie producenta skupiały się na modelach pojazdów wojskowych.

Początkowo firma zajmowała się produkcją modeli w skali 1:72, jednak dość szybko postanowiono rozszerzyć ofertę o modele czołgów i pojazdów pancernych w skali 1:35. Pierwszym modelem wykonanym w tej skali, był model czołgu T-55. W ciągu kolejnych lat swojej działalności Skif wydał wiele modeli pojazdów wojskowych z różnych krajów i okresów historycznych, choć w ofercie zdecydowana większość, to modele czołgów z okresu I oraz II wojny światowej.

Firma niestety nie przetrwała próby czasu i została wyparta z rynku przez innych producentów. Ostatnie modele marki Skif zadebiutowały w 2016 roku i były ostatnimi modelami tego producenta. W sumie pod szyldem Skif powstało około 60 modeli pojazdów i dzisiaj można je znaleźć na aukcjach internetowych. W sklepach stacjonarnych są niemal nieosiągalne.