Smer logo

Smer

Rok założenia: 1952
Kraj: Czechy

Smer jest czeskim producentem modeli plastikowych, który działa na rynku od 1952 roku. Jest to obecnie jeden z najbardziej znanych czeskich producentów modeli. Na początku swojej działalności Smer zajmował się produkcją i sprzedażą zabawek.

Główny nacisk był położony na to, aby każda zabawka posiadała wartość edukacyjną. Dlatego w ofercie Smer nie można było znaleźć zabawek, które w jakiś sposób nawiązywały do broni.

Równolegle do produkcji zabawek firma zajmowała się również produkcją detali z tworzyw sztucznych, które były przeznaczone dla przemysłu. Tego typu usługi były realizowane na indywidualne zamówienia klientów.

W 1957 roku portfolio firmy wzbogaciło się o modele plastikowe, które koncentrowało się na modelach lotniczych. To właśnie modele samolotów stały się podstawowym produktem firmy.

W latach 60. i 70. XX wieku Smer był jednym z czołowych producentów modeli lotniczych w Europie Wschodniej, a ich modele były sprzedawane w całym bloku wschodnim. W latach 80. i 90. firma zaczęła wprowadzać do oferty modele samochodów oraz modele żaglowców.

Wśród samochodów znalazło się miejsce dla takich modeli, jak:

– Alfa Romeo „Alfetta” 1950,

– Alfa Romeo type 158,

– Ford T,

– Ford T Cabriolet,

– Ford T Stavebnice.

W przypadku żaglowców oferta Smer zawiera model statku Bonhomme Richard w różnych wariantach, wykonany w skali 1:350. Zdecydowana większość modeli przedstawia maszyny z okresu I oraz II wojny światowej, choć znajdziemy wśród nich maszyny z innych okresów historycznych, a także maszyny bardziej współczesne.

W 2009 roku Smer został przejęty przez firmę HPH Models, która specjalizuje się w produkcji modeli lotniczych w większych skalach. Od tego czasu Smer kontynuuje produkcję modeli lotniczych, ale ich oferta jest znacznie mniejsza niż w latach świetności firmy. Do dziś oferta firmy zawiera niemal 300 modeli różnych maszyn, które bez problemu można nabyć w dobrych sklepach modelarskich.