Special Hobby logo

Special Hobby

Rok założenia: 1989
Kraj: Czechy

Special Hobby jest czeskim producentem modeli plastikowych, który został założony w 1989 roku przez Jiří Šilháneka. Jiří pasjonował się modelarstwem od 13 roku życia, natomiast w wieku 17 lat zaczął wygrywać różnego rodzaju zawody modelarskie. Pierwsze modele, po jakie sięgał Jiři, były modelami firmy Airfix. Był to jeden z nielicznych producentów dostępnych w obecnej Czechosłowacji.

W czasach swojej młodości Jiři miał problemy z dostępem do modeli plastikowych ze względu na ustrój, jaki wtedy panował w Czechosłowacji. Dlatego też chcąc sklejać modele w każdej chwili, musiał sam je zaprojektować i wyprodukować. I w ten sposób zrodziła się pierwsza myśl, aby zająć się produkcją modeli, które będą dostępne dla każdego.

Od początku swojej działalności Special Hobby skupiało się na tworzeniu modeli lotniczych. Modele samolotów oraz modele śmigłowców stanowiły kręgosłup całej działalności firmy. Początkowo większość modeli samolotów produkowana była w skali 1:72. Z czasem do oferty trafiły modele w skali 1:48 oraz 1:32. Do dzisiaj w katalogu firmy możemy znaleźć niemal 800 różnych modeli pojazdów latających.

Aby uniknąć bałaganu w ofercie, firma stworzyła różne marki podlegające pod Special Hobby, które skupia się na produkcji modeli samolotów. Special Armour specjalizuje się w produkcji modeli czołgów oraz pojazdów wojskowych, natomiast Special Navy zajmuje się produkcją modeli okrętów i łodzi podwodnych.