Supermodel logo

Supermodel

Rok założenia: 1965
Kraj: Włochy

Supermodel jest włoskim producentem modeli plastikowych, którego początki sięgają 1965 roku. Firma została założona w mieście Como przez Franco i Marię Valsecchi. Od początku swojej działalności producent skupiał się na produkcji modeli lotniczych w skali 1:72. Choć wszystkie modele samolotów produkowane były w skali 1:72, to w późniejszym okresie do oferty firmy trafiły dwa zestawy wykonane w skali 1:48:

– CR.42 LW and AB41 Autoblinda,

– HS-129 and Kfz. 305 3 Tons Truck.

Supermodel szybko zyskał przychylność wśród modelarzy dzięki wysokiej jakości produkowanych modeli. Jeszcze na początku swojej działalności, co jakiś czas producent wydawał zestawy kalkomanii do modeli samolotów.

Co jakiś czas na rynku pojawiały się także reedycję zestawów wydanych wcześniej wzbogacone o nowe zestawy kalkomanii oraz poprawione detale w wypraskach. Niestety producent nie przetrwał próby czasu i ostatnie modele pod szyldem Supermodel zostały wydane w 2012 roku.

Ostatecznie firma została przejęta przez innego włoskiego producenta modeli Italeri, który po pewnym czasie zniszczył lub sprzedał większość narzędzi, z których korzystano przy produkcji modeli Supermodel. Obecnie modele firmy są bardzo ciężko dostępne na rynku modelarskim. Żeby zdobyć jakiś zestaw, należy szukać na aukcjach, na których co jakiś czas pojawiają się produkty od Supermodel.