Mini Art logo

MiniArt

Rok założenia: 2001
Kraj: Ukraina

MiniArt jest ukraińskim producentem modeli plastikowych, który swoją działalność rozpoczął w 2001 roku w Simferopolu. Początkowe dwa lata działalności firma poświęciła na badania i rozwój nad opracowaniem optymalnej formy produkcji modeli. W 2003 roku MiniArt wydał swóje pierwszy model, którym był Soviet Infantry on the March. Debiut okazał się na tyle dobry, że do końca 2003 roku powstało jeszcze czternaście innych modeli.

Rok później firma rozszerzyła produkcje również o modele historycznych figurek najsłynniejszych wojowników w skali 1:16. W krótkim odstępie czasu do figurek dołączyły również modele budynków, zamków oraz żołnierzy historycznych, którzy brali udział w historycznych bitwach, a wszystko to w skali 1:72. Kolejne modele były prezentowane w 2005 roku na targach zabawek i modelarstwa w Norymberdze.

Pięć lat po rozpoczęciu działalności w ofercie producenta pojawił się pierwszy model w skali 1:35, którym był model radzieckiego czołgu T-70 M Wczesnej produkcji. Od tego czasu do katalogu MiniArt na stałe trafiły modele czołgów, modele dział przeciwpancernych, modele pojazdów pancernych oraz modele samochodów. Jeśli chodzi o modele samolotów, to w ofercie znajdziemy raczej prototypy, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, np.:

– Focke-Wulf Triebflügel,

– FW Triebflügel,

– Focke Wulf Triebflügel Nachtjager.

W 2014 roku MiniArt przeniosło siedzibę firmy do Kijowa, co wiązało się z opóźnieniami produkcyjnymi. Firma prężnie działa do dzisiaj i cały czas powstają nowe serie modeli. Niektóre z nich wprowadzają wiele innowacji, jak chociażby produkcja modeli przy użyciu kolorowego plastiku.

Obecnie w ofercie modeli od MiniArt znajdziemy modele z okresu II wojny światowej, figurki z czasów średniowiecznych, dodatki do modeli w różnych skalach oraz pojazdy pancerne oraz czołgi z okresu powojennego. Firma stawia sobie za cel produkcję takich modeli, które jeszcze nigdy nie pojawiły się w ofercie innych producentów, dlatego tak wielką uwagę przykłada do wyboru tematów, których mają dotyczyć nowe modele.