Mikromir logo

Mikromir

Rok założenia: 2009
Kraj: Ukraina

Mikromir jest ukraińskim producentem modeli plastikowych, który swoją działalność rozpoczął w 2009 roku. Firma została założona przez modelarzy z wieloletnim doświadczeniem w celu dostarczenia na rynek modeli, które nie były dostępne w ofertach innych producentów. Obecnie w ofercie producenta znajdziemy około 170 różnych modeli, z których większość stanowią modele samolotów.

Wśród nich znalazło się miejsce dla wielu prototypów, które nie trafiły do seryjnej produkcji np. samolot eksperymentalny Bartini Beriev VVA-14. Oprócz modeli samolotów wojskowych z okresu II wojny światowej w ofercie Mikromir znalazło się również miejsce dla modeli samolotów cywilnych z czasów współczesnych.

Producent z czasem rozszerzył swoją ofertę również o modele czołgów, modele statków oraz modele okrętów podwodnych. Niestety modele czołgów zostały potraktowane przez producenta trochę po macoszemu i dostępne są tylko w jednej skali 1:48. W kwestii skali modeli samolotów, to w ofercie znajdziemy modele w skali 1:144, 1:72, 1:48 oraz 1:32. Do produkcji modeli statków i okrętów podwodnych zastosowano skalę 1:35, 1:72, 1:144 oraz 1:350.

Dzięki swojej ofercie modeli niedostępnych u innych producentów oraz wysokiemu poziomowi szczegółowości Mikromir szybko zyskał popularność wśród modelarzy z całego świata. W 2019 roku firma Mikromir połączyła się z innym ukraińskim producentem modeli – AMP, tworząc nową spółkę o nazwie Amodel. Jednak marka Mikromir wciąż działa jako oddzielna linia produktów w ramach nowej spółki.