MPC logo

MPC

Rok założenia: 1963
Kraj: USA

MPC to amerykański producent modeli plastikowych, który powstał w 1963 roku w Mount Clemens w stanie Michigan. Założycielami firmy byli George A. Toteff Jr. oraz Dick Branstner. MPC jest skrótem od Model Products Corporation.

W początkowym okresie działalności firmy ich główną konkurencję stanowiły takie firmy, jak: AMT, Revell, Monogram oraz Jo-Han. Co ciekawe George A. Toteff Jr. był jednym z pierwszych pracowników zatrudnionych przez AMT i zakończył z nimi współpracę, jako wiceprezes firmy.

Pierwszymi produktami firmy, były wstępnie zmontowane modele samochodów, których popularność przypadała na lata 60 i 70 XX wieku. Pierwszy model został wypuszczony do sprzedaży w 1965 roku i był to promocyjny model Corvette Sting Ray rocznik 1964 wykonany w skali 1:25. Tym, co wyróżniało ten model od modeli konkurencji, było to, że model od MPC posiadał działające przednie zawieszenie oraz dodatkowe części pozwalające na modyfikacje modelu.

Kolejnym modelem, który ujrzał światło dzienne był model Dodge Coronet 500 z 1965 roku w wersji kabriolet oraz z twardym dachem. Dzięki temu, że George A. Toteff Jr. odszedł z AMT w przyjaznej atmosferze mógł sobie pozwolić na wykorzystanie części z ich patentów. Tu trzeba też wspomnieć, że pierwsze modele produkowane przez MPC wydawane były również w pudełkach sygnowanych logiem AMT.

Firma MPC szybko zyskała przychylność modelarzy skutkiem czego, było spore zapotrzebowanie na ich modele. W dość krótkim czasie firma wypuściła na rynek wiele modeli samochodów, które pomimo szybkiej produkcji nie traciły nic na jakości. Wraz z upływem czasu do katalogu producenta trafiały zupełnie nowe modele w tym także modele samolotów, modele okrętów wojennych, modele lotniskowców, modele śmigłowców, a nawet modele dinozaurów.

Do końca swojego istnienia pod szyldem MPC powstało niemal 1500 różnych modeli. W 2011 roku markę MPC przejęła firma Round 2, która w swoim katalogu posiada również takich producentów modeli, jak AMT, Lindberg, Auto World, American Muscle, Johnny Lightning oraz kilka innych mniejszych producentów. W późniejszym czasie Firma Round 2 została zakupiona przez japońskiego giganta Tomy za 640 milionów dolarów.