AMT logo

AMT

Rok założenia: 1948
Kraj: USA

Producent modeli AMT, a dokładniej Aluminum Model Toys został założony w 1948 roku w Michigan w Stanach Zjednoczonych. Założycielem firmy był adwokat West Gallogly. Początkowo działalność firmy nie była nastawiona na tworzenie modeli dla fanów modelarstwa. West postanowił tworzyć modele samochodów, które dostarczane były do salonów samochodowych.

W powojennym okresie, na który przypadały początki firmy, pojawiły się trudności z dostępem do samochodów dla pospolitych obywateli. Salony samochodowe świeciły pustkami, więc postanowiono coś z tym zrobić. Odpowiedzią na tą sytuację było stworzenie miniaturowych replik oferowanych samochodów, tak aby każdy zainteresowany nabywca miał możliwość zobaczyć i dotknąć, chociaż miniaturowo odwzorowany model samochodu. Modele pozwoliły także wypełnić pustki, którymi świeciły salony samochodowe.

Pierwszym modelem stworzonym przez AMT była replika Forda Tudora Sedana z 1948 roku. Powstał on dzięki dobrym kontaktom Westa Gallogly’ego z twórcą marki Ford. Ten pierwszy model AMT wykonany był z aluminium w skali 1:25. Na tworzywo wybrano aluminium, ponieważ w tamtym okresie było ono niezwykle tanie i można je było łatwo uformować.

Po stworzeniu odlewu Forda Tudora Sedana został on przekazany do fabryki Forda, gdzie został pomalowany na fabryczne kolory Forda i był wysyłany do wszystkich dealerów Forda, aby mogli prezentować model wszystkim zainteresowanym. Dzięki temu ruchowi Ford zdobył tysiące zamówień na dopiero co produkowany model.

Przełomowym momentem dla AMT okazało się przejście z produkcji modeli z aluminium na plastik. Ten zabieg pozwolił na tworzenie modeli w jednym kawałku, co przekładało się na szybszy proces produkcji oraz niższe koszty. Dzięki temu, że plastikowy model był o wiele tańszym rekwizytem, Ford mógł sobie pozwolić na rozdawanie tych modeli klientom, a nie tylko udostępniać aluminiowy odlew do oglądania przed zakupem.

Ten model dystrybucji trwał aż do 1953 roku. Właśnie w tamtym okresie AMT wydało trzy potrójne zestawy swoich modeli, a każdy z nich zawierał 3 różne modele promocyjne, które były gotowe do składania. W kolejnym okresie firma zajmowała się produkcją modeli promocyjnych dla Forda i całej grupy General Motors.

AMT zakończyło produkcję modeli promocyjnych dopiero w 1958 roku. Rok wcześniej firma zauważyła spore zainteresowanie swoimi modelami wśród młodzieży, która zaczęła personalizować rozdawane modele. Do firmy trafiało coraz więcej zapytań o stworzenie kilku spersonalizowanych części do wcześniej stworzonych modeli.

Idąc tym tropem, firma postanowiła wypuścić na rynek serię modeli do personalizacji w formacie 3 w 1. Każdy mógł wybierać z trzech dostępnych modeli poszczególne części i personalizować model pod siebie. Taki model dystrybucji okazał się strzałem w dziesiątkę i w ciągu trzech najbliższych lat firma zbierała tyle zamówień, że koniecznie potrzebowała stworzenia własnego zakładu produkcyjnego.

Dzięki idealnemu wstrzeleniu się w rynek AMT zdominowało rynek modeli samochodów w USA w okresie od 1959 do 1964 roku. Sprawnie działający marketing sprawił, że każdy nowo wypuszczany na rynek model rozchodził się w setkach egzemplarzy. W latach 60 i 70 najpopularniejszym modelem AMT okazał się model Chevrolet Impala SS z 1962 roku. Producent działał pod własną marką do 1982 roku kiedy to został przejęty przez firmę Ertl Company, czyli innego producenta modeli samochodów, ciężarówek oraz traktorów rolniczych.

W 1993 roku Ertl Company została przejęta przez Racing Champions, a w 1999 roku Racing Champions została przejęta przez Revell. W 2007 roku prawa do marki AMT przejęła firma Round 2 LLC i rozpoczęła produkcję modeli samochodów w oparciu o oryginalne formaty i narzędzia produkcyjne z lat 60 i 70 firmy AMT. W ofercie firmy Round 2 LLC znajdują się modele samochodów, motocykli, statków kosmicznych, samolotów i innych pojazdów, a także modele inspirowane popularnymi filmami i serialami telewizyjnymi, takimi jak „Gwiezdne wojny” czy „Star Trek”.