Answer logo

Answer

Rok założenia: 2003
Kraj: Polska

Producent modeli Answer swoją działalność rozpoczął w 2003 roku. Jest to krajowy producent modeli, który początkową zajmował się wydawaniem modeli kartonowych. Firma została założona przez Łukasza Wąwoźnego. Cały proces powstawania firmy rozpoczął się jeszcze w 1999 roku. Obecny właściciel wydawnictwa Answer rozpoczął współpracę z miesięcznikiem „Model Fan”, gdzie publikowano liczne recenzje kartonowych modeli.

Współpraca układała się dobrze aż do 2002 roku kiedy to nowy właściciel pisma „Model Fan” postanowił zakończyć wydawanie gazet poświęconych modelarstwu kartonowemu. W odpowiedzi na to Łukasz Wąwoźny postanowił ratować ten model wydawniczy zakładając firmę Answer i odkupując prawa wydawnicze do wydawanych wcześniej pism „Kartonowy Fan” oraz „Modele Kartonowego Fana”.

Na pierwszy numer magazynu Answer trzeba było poczekać do marca 2003 roku. Obecnie firma jest jednym z największych producentów na świecie zajmujących się wydawaniem modeli kartonowych. W 2006 roku firma rozbudowała swoją pracownię, co pozwoliło na dodanie do oferty zupełnie nowych dodatków do modeli kartonowych, które były wytwarzane przy pomocy laserów.

Rok później Answer wzbogacił się o kolejne nowe urządzenie, którym był laserowy ploter. Dzięki tej maszynie firma mogła wzbogacić swoją ofertę o wysokiej jakości elementy wytwarzane z blach fototrawionych. W 2021 roku do oferty firmy trafiło niemal 70 nowych pozycji, aby rok później firma ustawiła sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i celowała w 100 nowych modeli (cały czas mówimy o modelach kartonowych).

Answer stale się rozwija i w ostatnim czasie firma zaczęła produkować również plastikowe modele śmigłowców, które produkowane są z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Obecne modele tworzone są w dwóch skalach 1:48 oraz 1:72. Pierwszym wydanym modelem plastikowym był śmigłowiec PZL W-3 Sokół. W przyszłości Answer planuje wydawać również modele samolotów używanych w polskim lotnictwie. Prawdopodobnie pierwszym modelem samolotu wyprodukowanym przez firmę będzie transportowiec CASA C295M w skali 1:72.