Artesania latina logo

Artesania Latina

Rok założenia: 1970
Kraj: Hiszpania

Artesania Latina jest hiszpańskim producentem modeli, który powstał w 1970 oku w Barcelonie. Od samego początku była to mała i rodzinna firma. Za jej powstanie odpowiadał Ramón Leg, Jean-Louis Martin oraz Maria Mercedes Leg. Cel, jaki im przyświecał, to stworzenie najlepszych drewnianych modeli statków na świecie.

Pierwsze stworzone przez siebie modele rozprowadzali osobiście po sklepach tematycznych w Barcelonie i Madrycie. Wszystkie zarobione w ten sposób pieniądze rodzina inwestowała w coraz lepsze maszyny służące do produkcji i projektowania nowych modeli. Przykładali uwagę do każdego detalu, nawet do pudełek, w jakie pakowane były ich modele.

Na początku swojej działalności Artesania Latina działała tylko na terenie Hiszpanii. Dziewięć lat po rozpoczęciu działalności niemal cały dochód pochodził już spoza kraju, a rozprowadzaniem modeli na terenie Europy (i nie tylko) osobiście zajmował się Jean-Louis Martin.

Oprócz rynku europejskiego modele firmy dostępne były także dla modelarzy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii oraz Australii. Z czasem do oferty firmy oprócz statków dołączyły również samochody oraz samoloty, jednak po dziś dzień, to właśnie drewniane modele statków stanowią trzon działalności firmy.

W 1988 roku firma Artesanía Latina została przejęta przez inną firmę modelarską Heller, która pozostawiła jej autonomię i wsparła w jeszcze większej ekspansji, głównie na rynki niemieckie oraz francuskie. W 2004 roku Artesanía Latina obok modeli drewnianych rozpoczęła produkcję modeli elektrycznych, wśród których znajdują się modele samolotów. Obecnie główna siedziba producenta mieści się w Kantabrii w Hiszpanii, gdzie oprócz biur i magazynów firmy znajduje się również centrum wystawowe.