Arii logo

Arii

Rok założenia: 1963
Kraj: Japonia

Firma Arii została założona w 1963 roku w Japonii. Jednak pierwsze modele plastikowe powstały dopiero w 1967 roku. Producent tworzył plastikowe modele pojazdów opancerzonych, samolotów, samochodów, statków, śmigłowców oraz modeli science fiction.

Wraz z rozwojem produkcji Arii nabywało również formy od producentów, którzy bankrutowali w tamtym okresie. Byli to między innymi tacy producenci, jak Otaki, LS, Eidai czy Ikko. Niestety zarząd firmy w trakcie jej działalności podjął kilka błędnych decyzji, przez które firma podupadła na popularności i dała się wyprzedzić konkurencji.

Wraz z upływem czasu producent ograniczył swoją ofertę do kilku modeli samolotów w skali 1:48 i garstki modeli samochodów w skali 1:32. Pomimo tego, że modele Arii cieszyły się sporą popularnością wśród modelarzy, to nie przetrwały starcia z coraz lepszymi modelami oferowanymi przez konkurencyjnych producentów.

Firma z czasem zaczęła odstawać również w ilości dostępnych modeli, aż w 2010 roku przestała istnieć. Część z oferowanych przez Arii produktów została przejęta przez innych producentów modeli, w tym m.in. przez Hasegawa. Niestety dzisiaj archiwalne modele Arii są ciężko dostępne na rynku wtórnym.